Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

AKTUÁLNE Ministrom práce sa opäť stal Milan Krajniak

Zdroj: Topky/Vlado Anjel
09.04.2021 09:30

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala Milana Krajniaka za ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Po vyše týždni sa nakoniec rozhodol na svoj post vrátiť. Pôvodne sa mal ministrom stať Jozef Hlinka, no hnutie Sme rodina nakoniec svoj výber prehodnotilo.


Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Milana Krajniaka (Sme rodina) za ministra práce. Staronový minister sa vracia do čela rezortu po viac ako troch týždňoch od podania svojej demisie.

VIDEO Premiér a minister práce po vymenovaní

Aktualizované 10:30 Krajniak sa chce v najbližšom období zamerať najmä na schválenie dlhodobého stabilizačného programu pre firmy (trvalý kurzarbeit) a dokončenie očkovania v domovoch sociálnych služieb. 

"To, čo teraz vidím ako najaktuálnejšie, sú dve veci. Na najbližšej schôdzi parlamentu bude v druhom a treťom čítaní rokovanie o takzvanom programe kurzarbeit alebo o dlhodobom stabilizačnom programe, aby aj potom, čo sa skončí táto pandemická kríza, sme vedeli v prípade potreby pomáhať ľuďom tým, že prispejeme zamestnávateľom na udržanie ich pracovných miest," povedal Krajniak. Druhou prioritou ministra je očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré podľa neho treba do leta ukončiť "všade tam, kde sú ľudia, ktorí požiadali o očkovanie, či už sú to klienti alebo zamestnanci".

Aktualizované 9:55 Krajniak zmenil rozhodnutie v stredu po dlhom rozhovore s prezidentkou. "Aj po tomto rozhovore som sa rozhodol prijať opakovanú ponuku Borisa Kollára," uviedol. Rozhovor s prezidentkou ho podľa jeho slov veľmi príjemne prekvapil. 

AKTUÁLNE Ministrom práce sa
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Aktualizované 9:53 Premiér Eduard Heger uviedol, že je rád, že na čele rezortu bude Krajniak. "Pán minister, vitaj v tíme," povedal premiér. 

AKTUÁLNE Ministrom práce sa
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Aktualizované 9:44 Rezort práce je vo vláde kľúčový, povedala prezidentka. "Slovensko veľmi potrebuje silného ministra práce, ktorý bude vnímať svoju misiu aj ako ľudskú skúšku," povedala Čaputová. Pod vedením Krajniaka podľa nej dokáže ministerstvo postupovať systémovo. 

AKTUÁLNE Ministrom práce sa
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Ministrom sa mal stať Hlinka

Krajniak neočakávane oznámil odstúpenie z postu ministra práce po eskalácii koaličnej krízy 15. marca a svoje rozhodnutie vtedy označil za krok, ktorý má pomôcť vyriešiť situáciu medzi koaličnými partnermi. Strany SaS a Za ľudí vtedy žiadali pre nezvládnutie pandémie nového koronavírusu odstúpenie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a tiež odchod premiéra Igora Matoviča (obaja OĽaNO).

AKTUÁLNE Ministrom práce sa
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

V novej vláde premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) zostal post ministra práce neobsadený, pretože prezidentka pôvodnú nomináciu hnutia Sme rodina neodobrila. Rezort dočasne viedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Návrat Krajniaka na ministerstvo oznámil predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár po stredajšom (7. 4.) rokovaní vlády.
 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články