Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

KORONAVÍRUS Prezidentka vyzvala zdravotníkov na solidaritu so zaťaženými nemocnicami

Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová
24.03.2021 16:53

ŽILINA - Žilinská fakultná nemocnica pracuje v náročných podmienkach a situácia sa nezlepšuje. V starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19 by nemocnici pomohol ďalší zdravotnícky personál. Prezidentka SR Zuzana Čaputová preto v stredu po stretnutí s vedením a zamestnancami nemocnice vyzvala zdravotníkov z menej zaťažených regiónov, aby boli solidárni a prišli pomôcť nemocnici aspoň na pár dní.


"Žilinský kraj je jeden z ťažšie skúšaných krajov, pokiaľ ide o situáciu s ochorením COVID-19. Situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje, ale stále sú regióny, kde je situácia mimoriadne vážna a vyhliadky nie sú najlepšie. V takejto situácii je momentálne aj žilinská nemocnica, pretože je spádovou nemocnicou pre vyše trištvrte milióna ľudí," povedala Čaputová. Medicínsky riaditeľ FNsP Igor Bízik priblížil, že vďaka prípadnej zdravotníckej pomoci z iných regiónov by mohli doplniť stavy anesteziológov a intenzivistov žilinskej nemocnice. "Umožnili by sme im tak trošku oddychu. Boli by sme vďační za akúkoľvek pomoc," dodal.

KORONAVÍRUS Prezidentka vyzvala zdravotníkov
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Za posledných 24 hodín hospitalizovali vo FNsP Žilina 13 pacientov s ochorením COVID-19. "Do tejto chvíle stále vieme zabezpečiť akútnu operatívu, aj onkologickú. Obmedzené sú plánované výkony, ktoré znesú odklad. Mobilizáciou vlastných síl sme dokázali zabezpečiť covidovú starostlivosť a akútnu starostlivosť úplne komplexne. Pokiaľ by však bol exponenciálny rast ochorení, bolo by to zlé," zdôraznil.

KORONAVÍRUS Prezidentka vyzvala zdravotníkov
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Generálny riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline Igor Stalmašek podotkol, že v poslednom čase je vidieť obmedzenie mobility. "Ľudia musia byť viac disciplinovaní. Horšie je, že sa to ešte neprejavilo na počte pacientov, ktorí prichádzajú do nemocníc. Za posledné dni sme mali rekordné počty pacientov prijatých na lôžka do COVID pavilónov. Verím, že keď sa tieto opatrenia budú uplatňovať ešte ďalšie dni, aj my pocítime úľavu a pacientov bude menej," doplnil.


Galéria

Prezidentka Zuzana Čaputová

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR - Erika Ďurčová

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články