Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

KORONAVÍRUS Rakúsko a Poľsko ponúkli Slovensku pomoc, potvrdil Klus

Martin Klus
Martin Klus
Zdroj: Topky - Ján Zemiar
18.02.2021 11:37

BRATISLAVA - Rakúsko a Poľsko ponúkli Slovensku pomoc pri boji s pandémiou nového koronavírusu. Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus s tým, že pripravené pomôcť je aj Maďarsko.


"Žiaľ, nové mutácie koronavírusu sa šíria rýchlejšie a spôsobujú nárast počtu nakazených aj ďalší tlak na už teraz mimoriadne preťažené nemocnice. Nevyhnutne preto potrebujeme najmä pomoc zdravotníkov," podotkol.

Klus vyhlásil, že Rakúsko ponúka Slovensku armádnych zdravotníkov a Poľsko 200 miest na tamojších jednotkách intenzívnej starostlivosti. Túto pomoc má umožniť žiadosť o aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie, ktorú v stredu schválila vláda SR.

Registrujeme záujem pár desiatok zdravotníkov z Rakúska

Ministerstvo obrany SR registruje záujem pár desiatok lekárov z Rakúska, ktorí by mohli prísť pomôcť do slovenských nemocníc zvládnuť súčasnú pandemickú situáciu. Po predpoludňajšom rokovaní vlády to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď. 

"Každý ďalší záujem budeme vnímať pozitívne,“ povedal. Upozornil zároveň, že žiadaná pomoc sa týka zahraničných špecialistov, ktorí môžu pomôcť na oddeleniach intenzívnej medicíny. „Nejde o to, že nemáme dostatok lekárov, potrebujeme však pomoc v prípade špecialistov na urgentné a špecializované oddelenia,“ zdôraznil.

Zároveň si nemyslí, že zahraniční zdravotníci budú musieť na Slovensku zotrvať dlho. „Nepredpokladám dlhodobé pôsobenie, bude sa odvíjať od toho, ako sa nám bude vracať zdravotnícky personál, ktorý je v súčasnosti v karanténe, prípadne PN,“ povedal.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články