Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

Slovensko prežilo v uplynulých dňoch pravé zimné počasie: Hrozí poľadovica

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
16.02.2021 17:05

BRATISLAVA – Slovensko prežilo v uplynulých dňoch pravé zimné počasie. Silný vietor a sneh sa držali aj v najnižších polohách. Situácia však podľa meteorológov vydrží len krátko. Vplyvom oteplenia by mala snehové pokrývka v nižších polohách v nasledujúcich dňoch opäť ubúdať. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.


"V uplynulom týždni sa striedali zasnežené, veterné a neskôr aj veľmi chladné dni. Snehová pokrývka sa preto tvorila a udržiavala takmer na celom území, hoci na viacerých miestach bola vplyvom silného vetra nerovnomerne rozmiestnená," približuje SHMÚ.

Snehová pokrývka sa nenachádzala len v časti Záhorskej nížiny, na juhu Podunajskej nížiny a v okolí Moldavy nad Bodvou. Nesúvislá snehová pokrývka sa nachádzala aj na hornej Nitre. "Aktuálne však cez naše územie prechádza teplý front prinášajúci snehové zrážky, preto sa snehová pokrývka objaví prechodne aj v týchto miestach," podotýka SHMÚ.

Najlepšie počasie nájdete na Predpovede.sk

Začiatkom tohto týždňa pokračovali expedičné merania charakteristík snehovej pokrývky v pohoriach, konkrétne v Kysuckých Beskydách, v ďumbierskej časti Nízkych Tatier a v okolí Ďurkovej. Nad hornou hranicou lesa je sneh vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnený, vytvára dosky a vankúše. Najmä v hrebeňových polohách je vyfúkaný na tvrdý ľadový podklad. Miestami je viditeľné jemné sfarbenie snehovej pokrývky do bledohneda, a to saharským prachom z posledného oteplenia.

Na poľadovicu si treba dávať pozor na väčšine územia

Poľadovica sa môže tvoriť na väčšine územia Slovenska. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý rozšíril výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojej webovej stránke. Výstrahy sú aktuálne vydané pre celé západné a stredné Slovensko, výnimkou je len východ krajiny. Výstrahy predbežne platia do stredy (17. 2.) do 10.00 h.

Slovensko prežilo v uplynulých
Zdroj: SHMÚ

Slovenská správa ciest (SSC) informuje, že v súčasnosti sú zjazdné všetky sledované diaľničné úseky na území SR, cesty prvej, druhej a tretej triedy, ako aj horské priechody. Povrch ciest je suchý až mokrý, v hornatejších oblastiach pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo zľadovateného snehu. Vodičov však upozorňuje na vytváranie sa snehových jazykov na horskom priechode Besník. Snehové jazyky a záveje sa môžu vplyvom čerstvého vetra tvoriť aj na cestách druhej a tretej triedy v lokalite Holíča.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články