Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

KORONAVÍRUS Testovanie vo firmách sprevádzajú problémy, kritizuje AZZ

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka
Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
21.01.2021 15:38

BRATISLAVA - Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR so znepokojením sleduje vývoj testovania vo firmách. Testovanie síce "beží" od pondelka, ale vláda schválila manuál, ako majú firmy postupovať, až na svojom stredajšom zasadnutí.


Podľa asociácie je veľa prípadov, keď firmy cez testovacie autority žiadajú o vydanie testov, ale okresné úrady ich nevydávajú, lebo ich nemajú. Firmy avizujú problémy aj v nedostatku zdravotníckeho personálu, ktorý je pri testovaní nevyhnutný, upozornil vo štvrtok viceprezident AZZZ Rastislav Machunka.  

"Takáto situácia ohrozuje jednak samotný zmysel testovania, môže však zhoršiť už teraz zlú epidemiologickú situáciu, a tým pádom ovplyvniť aj návrat zamestnancov do pracovného procesu a návrat do normálneho života," zdôraznil Machunka.  


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


AZZZ upozornila, že možnosť testovať svojich zamestnancov s podporou štátu by malo význam vo všetkých firmách, ktoré o to prejavia záujem. V tejto súvislosti asociácia vidí ako problematickú podmienku, že menšie a stredné firmy, ktoré majú menej ako 250 zamestnancov, sú odkázané na spájanie sa s inými firmami, čo môže podľa nej spôsobovať ďalšie komplikácie.

"Považujeme za nevyhnutné a priam žiaduce, aby zástupcovia vlády takéto zásadné opatrenia konzultovali s firmami vopred, aby sa vedeli na takúto náročnú situáciu logisticky pripraviť. V takejto vážnej situácii je potrebná zrozumiteľná a odborná komunikácia. Mnohé firmy  sa do testovania zapojiť chcú, na realizáciu testovania je však potrebné vykonať mnoho úkonov, čo pre firmu, ktorá s tým nemá skúsenosť, môže byť mimoriadne náročné. Absencia konštruktívnej komunikácie a prijímanie rozhodnutí na poslednú chvíľu potom spôsobuje takéto neželané situácie," dodal Machunka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články