Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Veľká vianočná kontrola: Inšpektori si posvietili na sviatočné dobroty! Odhalili nedostatky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.12.2020 22:00

BRATISLAVA – Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy až do konca tohto roka realizujú  sprísnené úradné kontroly potravín živočíšneho, rastlinného a zmiešaného pôvodu, vrátane lahôdkarských výrobkov, ktoré sa tradične predávajú v akcii a konzumujú v období Vianoc a Nového roku.


Regionálne veterinárne a potravinové správy si pred vianočnými sviatkami posvietili hlavne na vianočné pečivo, práškový cukor, pivo, medovinu, kvasenú kapustu, mak, sušené huby, mikulášske čokolády a cukrovinky, vianočné cukrovinky, sušené ovocie, orechy zemiaky, liehoviny, vaječný likér, rum, majonézy, med, údené mäso, ryby, hydinové mäso a podobne.

Úrady varujú pred falošným olivovým olejom: FOTO Pozor, možno ho máte v kuchyni

Sprísnené kontroly prebiehajú na každom stupni potravinového reťazca. „V období 1. 10. až 10. 12. 2020 boli vykonávané cielené kontroly „Vianoce 2020“. Vykonaných bolo 1 283 kontrol, z čoho bolo 14 kontrol, pri ktorých boli zistené nedostatky,“ uviedla Štátna veterinárna a potravinový správa (ŠVPS) SR s tým, že kontroly sa budú vykonávať do konca roka 2020.

Niektoré odobraté vzorky potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu sa ešte podrobujú laboratórnej analýze. ŠVPS SR zatiaľ opísala pár nevyhovujúcich.

  • Kyslý prášok s príchuťou jablko, jahoda a malina 135 g - Z názvu výrobku nebolo jasné, o aký druh výrobku ide. Tiež nebol uvedený návod na použitie výrobku a v zložení bola deklarovaná kategória zložiek "uvoľňujúce činidlo", ktorá nebola uvedená v prílohe.
  • Čajové pečivo (mix Mamine dobroty-jemné pečivo s ovoc. nápl., á 500 g) – Zistená prítomnosť konzervačnej látky, kyseliny sorbovej (E200).
  • Domáca klobása - Prekročenie najvyššieho prípustného množstva benzo(a)pyrénu a PAU4.
  • Marhule suš. odkôstkované 100 g – Odhalený nadlimitný obsah SO2- oxid , hodnota 5828 mg/kg.
  • Ďatle 200 g - Názov výrobku nebol doplnený o sprievodný údaj týkajúci sa fyzikálneho stavu (sušený, kandizovaný...).
  • Sušené datle medjoul s kôstkami 200 g - Nepovolené zdravotné tvrdenia boli uvedené na obale výrobku. Neboli ani uvedené látky a množstvá látok, na ktoré sa vzťahujú výživové a zdravotné tvrdenia.
  • Kozie mlieko – Produkt nevyhovel v parametri označenie: stredná výška písma mala len milimeter
  • Včelí med zmiešaný - Hydroxymetylfurfural bol nad stanovený limit

Veľká vianočná kontrola: Inšpektori
Zdroj: Getty Images

Cielená kontrola na kvalitu a zdravotnú bezpečnosť sudových vín predávaných na Slovensku

Počas cielenej kontroly v septembri sa inšpektori oddelenia kontroly vína zamerali na predaj sudových vín predávaných v maloobchodných jednotkách. Inšpektori kontrolu správnosti označovania hodnotili na mieste a pri podozrení na nekvalitu sudové vína odoberali do laboratórií ŠVPÚ.

„Celkovo bolo vykonaných 33 kontrol, počas ktorých bolo celkovo odobratých 85 vzoriek vín. V označovaní hodnotenom na mieste neboli zistené nedostatky. Celkovo nevyhovovalo senzorickým a analytickým znakom 27 vzoriek vín. V senzorických parametroch nevyhovovalo najviac 12 vzoriek (porušenosť 14,1 %),“ spresnila ŠVPS SR. Nedostatky sa odhalili hlavne vo vôni a v chuti. Bol zistený prídavok syntetických aróm, tiež zápach po oxidácii, nežiadúcom mikrobiologickom rozklade, po prchavých kyselinách, myšine.

„V analytických znakoch nevyhovovalo 15 vzoriek sudové vína - za nesprávny údaj o obsahu alkoholu 10 vzoriek, za nesprávne deklarovaný obsah zvyškového cukru 3 vzorky a za prekročený obsah celkového oxidu siričitého 2 vzorky vín. Celková porušenosť predstavuje 31,7 %,“ dodal úrad, ktorý vinohradníkovi, vinárovi, obchodníkovi alebo maloobchodníkovi uložil pokutu od 165 do 33.000 eur.

Kontroly rýb a rybích výrobkov

Vzorky rýb a rybích výrobkov sú v priebehu roka vyšetrované na alergény, fyzikálno-chemické ukazovatele (zloženie), kontaminanty, mikrobiológiu, označovanie, parazity, prídavné látky, rezíduá veterinárnych liekov, a senzorické ukazovatele. Od 1. januára tohto roka bolo odobratých 457 vzoriek, z ktorých 7 nevyhovelo.

V rámci cielenej kontroly, ktorej predmetom je odber vzoriek údených balených rýb z iných členských štátov a tretích krajín v maloobchodnej sieti, ktoré sú laboratórne vyšetrené na Listeria monocytogenes, sa odobralo 108 vzoriek údených balených rýb. Všetky vzorky vyhoveli.

Počas novembra a decembra bol odber vzoriek zameraný na výrobky živočíšneho pôvodu, ktoré sa tradične predávajú v akcii a konzumujú v období Vianoc a Nového roku, medzi ktoré patria aj ryby a rybie výrobky. Dosiaľ sa odobralo 89 vzoriek, pričom 1 vzorka nevyhovela v znaku mikrobiológia.

Hydinové mäso

Počas tohto roka sa do prvej polovice decembra odobralo 686 vzoriek hydinového mäsa. „Z celkového počtu odobratých vzoriek bolo 30 vzoriek nevyhovujúcich,“ skonštatovala ŠVPS SR.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články