°C

Nedeľa, 17. január 2021. Meniny má Nataša, zajtra Bohdana.

AKTUÁLNE Akcia Judáš: Rehák a Čech putujú do väzby, dôvodom je obava z ovplyvňovania svedkov

Vážnym obvineniam čelí aj bývalý policajný prezident Lučanský.
Vážnym obvineniam čelí aj bývalý policajný prezident Lučanský.
Zdroj: Maarty
05.12.2020 19:14

BRATISLAVA - Špecializovaný trestný súd v Pezinku tento víkend rozhoduje o väzbe bývalých či súčasných funkcionárov z radov polície aj bezpečnostných zložiek. Prokurátor totiž navrhol, aby bol bývalý policajný prezident Milan Lučanský, prvý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa, bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech a ďalší vyšetrovaní za mrežami.


Aktualizované o 19:05 

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu rozhodla o vzatí do väzby dvoch obvinených, a to Jozefa Reháka a Daniela Čecha. "Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba," informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. "Obvinení podali proti nemu sťažnosti a sťažnosť podal aj prokurátor proti neakceptovaniu preventívnej väzby u jedného z obvinených. O sťažnostiach rozhodne Najvyšší súd SR," doplnila hovorkyňa s tým, že sudkyňa dnes vypočula aj obvineného Ladislava Vičana. Rozhodnutie bude v jeho prípade vyhlásené zajtra. Výsluchy ďalších štyroch obvinených pokračujú na ŠTS v nedeľu od 07:30 hod.

Aktualizované o 10:40 

Sudkyňa pre prípravné konanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku začala v sobotu rozhodovať o návrhu na vzatie do väzby troch zadržaných a obvinených v rámci policajnej akcie Judáš. Prvý už spomínaný výsluch bol naplánovaný na 10. hodinu. Ďalšie sa majú uskutočniť o 11. a o 12. hodine. 

Ako druhý by mal nasledovať výsluch Daniela Čecha, bývalého viceprezidenta Finančnej správy. Obvinený je za prijímanie úplatkov.

Aktualizované o 08:47 

Do Pezinka v sobotu v ranných hodinách postupne privážajú obvinených.

Ako prvý je na pláne výsluch Jozefa Reháka, bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností. Obvinený je za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prijímanie úplatkov.

Aktualizované o 8:30

V sobotu má sudca pre prípravné konanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku rozhodovať o návrhu na vzatie do väzby v prípade obvinených Jozefa Reháka, Daniela Čecha a Ladislava Vičana. V nedeľu okrem policajného exprezidenta aj o návrhu na väzobné stíhanie pre Borisa Beňa, Petra Gašparoviča a Mariána Kučerku.

Státisíce na úplatkoch

Milan Lučanský mal na úplatkoch zarobiť státisíce eur. „Všetci v jeho okolí robia „kšefty“ a od jeho osoby potom chcú, aby ich ťahal zo sračiek a on z toho nič nemá,“ nejak takto mal podľa obvinenia bývalý policajný prezident Milan Lučanský pýtať „výpalné“ prostredníctvom spoluobvineného policajného funkcionára Norberta Paksiho od exsiskára Františka Böhma.

Prezident policajného zboru Milan
Zdroj: Maarty

Ten mal platiť mesačný poplatok 45-tisíc eur za monitorovanie, odpočúvanie a rozpracovanie jeho samého a ďalších jemu blízkych osôb. Od samotného Lučanského mal Böhm podľa obvinenia žiadať informácie z prostredia polície.

Sumu si mali deliť

Peniaze mal František Böhm vyplácať od augusta 2018 až do konca minulého roka Norbertovi Paksimu vždy k 15. dňu v mesiaci. Sumu 45-tisíc eur od Böhma si podľa obvinenia podelili deliť tak, že Lučanský mal dostať 30-tisíc eur, Norbert Paksi 14-tisíc eur a tisíc eur malo ísť Paksiho šéfovi Jozefovi Rehákovi. Peniaze mal Paksi Lučanskému podľa vlastnej výpovede odovzdávať aj priamo v kancelárii policajného prezidenta.

Milan Lučanský dostal ako policajný prezident podľa vyšetrovateľa sprostredkovane od Františka Böhma úplatok celkovo 510-tisíc eur. Lučanský, ktorý sám seba radil medzi najväčších bojovníkov proti mafii mal používať mafiánske praktiky aj v ďalšom prípade.

Vyplácanie paušálu, alebo inak povedané, mesačného výpalného, si mal Lučanský zabezpečiť od Františka Böhma aj v rokoch 2014 a 2015. V tejto veci s ním figuruje aj bývalý viceprezident Finančnej správy Daniel Čech. Böhmovi mali podľa vyšetrovateľa za peniaze zabezpečovať krytie jeho podnikania, ktoré spočívalo v podvodoch s pohonnými látkami.

Daniel Čech mal trestnú činnosť vtedy kryť z pozície generálneho riaditeľa sekcie daní a ciel Finančnej správy. Böhm mal za ochranu svojho „podnikania“ platiť Lučanskému a spol. mesačne 10-tisíc eur.

V súvislosti s akciou JUDÁŠ obvinili policajti celkovo osem ľudí. Prokurátor podal návrh na ich väzobné stíhanie, o ktorom počas víkendu rozhoduje Špecializovaný trestný súd.

Obvinení z akcie JUDÁŠ

Milan Lučanský - bývalý policajný prezident, obvinený za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.

Milan Lučanský
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Boris Beňa - námestník šéfa SIS, obvinený za prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti a za vydieranie.

Boris Beňa
Zdroj: Vlado Anjel

Peter Gašparovič - bývalý šéf kontrarozviedky SIS, obvinený za vydieranie.

Jozef Rehák - bývalý riaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností, obvinený za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prijímanie úplatkov.

Marián Kučerka – policajný vyšetrovateľ, obvinený za prijímanie úplatkov.

Daniel Čech - bývalý viceprezident Finančnej správy, obvinený za prijímanie úplatkov.

Daniel Čech
Zdroj: TASR

Ladislav Vičan - bývalý policajt, obvinený za vydieranie.

Norbert Bödör – nitriansky podnikateľ, obvinený za prečin podplácania. 

AKTUÁLNE Akcia Judáš: Rehák
Zdroj: TASR - Martin Baumann


Galéria

Milan Lučanský Vážnym obvineniam čelí aj Prezident policajného zboru Milan Milan Lučanský Boris Beňa Daniel Čech

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Ivan Mego

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články