°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

KORONAVÍRUS Drsná kritika politikov: Zložte konečne zbrane! Dáta ukazujú, že je čas na odborníkov

Zdroj: Getty Images
02.12.2020 05:55

BRATISLAVA - Spoluzakladateľ stránky Dáta bez pátosu ukazuje, že kľúčovým riešením nie je celoplošné testovanie, ale izolácia infikovaných. Dodáva však, že testovať má zmysel, no na regionálnej úrovni.


Podľa Ivana Bošňáka masívne a opakované plošné testovanie malo, má a bude mať zmysel v oblastiach silného zamorenia (nad 30/40/50 prípadov za 7 dní na 10 tisís obyvateľov) podľa rýchlosti šírenia v poslednom období. Podľa neho už druhé kolo testovania bolo v okresoch, v ktorých byť nemuselo a naopak, tam, kde by malo byť, nebolo. 

ROZHOVOR s analytikom: Máme veľký problém v regiónoch! KORONAVÍRUS nad nami visí ako hrozivý mrak

"Tvrdiť, že máme len 2 možnosti - atómovú zbraň proti vírusu alebo lockdown celej krajiny je trestuhodné, nezodpovedné a každý, kto na Slovensku (spolu)rozhoduje o jeho osude by si mal pozrieť príbeh Bratislavského kraja (ale aj 20 ešte “zelenších” okresov), ktoré dosiahli presne to, čo je potrebné pri riadení pandémie dosiahnuť," píše Bošňák. 

Dáta
Zdroj: Dáta bez pátosu

Je čas na odborníkov

Podľa neho sa Slovensku podarilo veľmi dobre a včas zaviesť opatrenia, ktoré pomohli spomaliť šírenie koronavírusu. Problémom však podľa neho je, že my sme otvorili kostoly, kiná či divadlá rovno v ohniskách nákazy a neotvorili sme školy. "Ostatné krajiny to robia opačne a hlavne regionálne," dodáva. 

Bošňák tvrdí, že ak boj s pandémiou nebudú viesť odborníci, do Troch Kráľov sa nič nezmení. "Deti nepôjdu do školy, Považie pošle poslov do Trenčína a Trnavy a namiesto bethlehemského svetla roznesú koronu. Politici majú nekonečné množstvo zlých riešení. Time to GO. Dajte nám vianočný darček na Mikuláša. Nezvládate to," odkazuje Bošňák. 


Galéria

Dáta

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Topky.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články