°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Počasie v Tatrách prepísalo rekordy, na Štrbskom plese bolo ako na jar: Oravci zažili iný extrém

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
02.12.2020 20:00

BRATISLAVA – Na prelome novembra a decembra udreli na Slovensku dvojciferné mrazy. Najviac prituhlo na Orave. Meteorológovia tiež informovali, že druhá a tretia dekáda novembra priniesla veľa teplotných inverzií a maximálne denné teploty na Chopku či Štrbskom plese dosahovali rekordné hodnoty.


Mrazivý večer a noc

Noc z pondelka na utorok bola podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) najchladnejšia na stanici Novoť na Orave. Teplota tam poklesla až na -13,6 stupňa Celzia. Prvého decembra okolo šiestej večer sa v spomenutej lokalite ochladilo na takmer jedenásť stupňov pod nulou. Mínus desať stupňov Celzia meteorológovia zaznamenali už aj na iných staniciach - napríklad Oravská Lesná, Tatranská Javorina, Vrátna Dolina, Zuberec, Suchá Hora a Liptovská Teplička.

Počasie v Tatrách prepísalo
Zdroj: FB/SHMÚ

Koniec novembra sprevádzalo veľa teplotných inverzií

V stredu (25. 11.) dosiahla denná teplota na Chopku 5,9 stupňa Celzia, čím bol prekonaný rekord z roku 1958 a 2012. SHMÚ doplnil, že o deň neskôr bola na Štrbskom plese nameraná teplota vzduchu 12,3 stupňa Celzia a prekonaný bol rekord z roku 1970. Meteorológovia upozornili, že v rovnakom čase, keď boli na Štrbskom plese rekordné teploty, v Gánovciach pri Poprade boli mínus štyri stupne Celzia.

„V priebehu posledného novembrového víkendu sa ochladilo a na severnom, severovýchodnom a východnom Slovensku snežilo prechodne tak výdatne, že sa tam vytvorila snehová pokrývka,“ dodal SHMÚ s tým, že na väčšine východného Slovenska to bola prvá snehová pokrývka v začínajúcej sa zimnej sezóne. „Celkom určite bude takáto prestávka dlhšia ako rok v Bratislave na letisku, pretože tam naposledy zaznamenali snehovú pokrývku hrubú aspoň jeden centimeter 1. decembra 2019,“ informoval ústav.

Stav pôdnej vlahy a sucha sa zhoršuje na severozápade SR. „Zhoršenie nastáva najmä v povrchovej vrstve, kde je mierne sucho už na 13 percentách plochy a v oblasti Považia je už lokálne až výnimočné sucho,“ upozornili. Deficit pôdnej vlahy do mínus 20 milimetrov je približne na jednej štvrtine územia SR.

Počasie v Tatrách prepísalo
Zdroj: FB/SHMÚ

Stav podľa monitoringu meteorologického sucha indikuje, že v SR aktuálne prevažujú normálne až veľmi suché podmienky. „SPEI index klesol pod hranicu mínus dva len v Banskej Štiavnici a SPI index je pod hodnotou mínus dva v Oravskej Lesnej. Deficit zrážok za posledných 90 dní je mínus štyri milimetre v Orechovej a mínus sedem milimetrov v Medzilaborciach,“ ozrejmili meteorológovia s tým, že v ostatných staniciach je nadbytok zrážok.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články