Sobota, 24. júl 2021. Meniny má Vladimír, zajtra Jakub.

MIMORIADNE Budú padať hlavy? Bývalý topfunkcionár NAKA sa rozhodol vypovedať o špine na najvyšších miestach

Bernard Slobodník na Úrade špeciálnej prokuratúry v Pezinku.
Bernard Slobodník na Úrade špeciálnej prokuratúry v Pezinku.
Zdroj: Jan Zemiar
29.10.2020 11:13

BRATISLAVA - Bernard Slobodník prišiel na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku pred deviatou hodinou ráno. Pristihli sme ho pred budovou prokuratúry v sprievode bývalého ministra vnútra a spravodlivosti, dnes advokáta Daniela Lipšica. Podľa informácií Topky.sk prišiel Bernard Slobodník vypovedať v súvislosti so závažnou ekonomickou trestnou činnosťou. Zdroje z prostredia justícia hovoria o tom, že Slobodník bude spolupracovať s políciou. Dôvodom má byť informácia, že ho vo svojej výpovedi spomína obvinený bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, ktorý požiadal o status utajeného svedka.


Bernard Slobodník prišiel krátko pred deviatou hodinou na Úrad špeciálnej prokuratúry. Na naše otázky nereagoval.

"Nebudem to bližšie špecifikovať práve preto, aby nebolo zmarené vyšetrovanie," povedal Daniel Lipšic, ktorý Slobodníka právne zastupuje. Lipšic nechcel komentovať ani to, či Slobodníkove rozhodnutie vypovedať súvisí s tým, že ho vo svojej výpovedi spomínal obvinený Makó. 

Bernard Slobodník na Úrade
Zdroj: Jan Zemiar

Bernard Slobodník na Úrade
Zdroj: Jan Zemiar

"Budeme tu mať úkon," povedal Lipšic s tým, že Slobodník vypovedá v procesnom postavení svedka. "V súčasnosti je v spoločnosti atmosféra, a ja to veľmi oceňujem, že je možné stíhať aj veľké ryby," povedal Lipšic, no konrétnejšie vypovedať nechcel. "Tento štát fungoval obludným spôsobom," dodal advokát s tým, že je možno konečne čas reštartovať túto krajinu. 

 

Bernard Slobodník na Úrade
Zdroj: Jan Zemiar

Bernard Slobodník na Úrade
Zdroj: Jan Zemiar

Bernard Slobodník na Úrade
Zdroj: Jan Zemiar

Bernard Slobodník na Úrade
Zdroj: Jan Zemiar

Bernard Slobodník bol šéfom Národnej jednotky finančnej polície NAKA. Zo svojej funkcie odišiel v auguste 2019. Dôvodom mala byť Kočnerova Threema. Slobodníkovo meno sa spája s viacerými kontroverznými témami.

Spomína ho Makó

Ľudovíta Makóa, ktorý vo svojich výpovediach spomína okrem iných aj Bernarda Slobodníka, zadržali v septembri počas akcie BOŽÍ MLYN. Bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy obvinili zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, obmedzovania osobnej slobody a korupcie. Trestné činy, ktoré mu pripasujú majú súvisieť so zločineckým gangom takáčovcov.

Makó začal okamžite po zadržaní spolupracovať s políciou a požiadal o status utajeného svedka. Pre jeho výpoveď skončil minulý týždeň v putách šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik aj policajný funkcionár, zastupujúci šéf zvláštnych policajných činností, ktorí má vo svojej gescii odpočúvanie a sledovanie v rámci utajených policajných operácii -  Norbert Paksi. Obaja sú spájaní so zločineckým gangom takáčovcov. Sudkyňa v nedeľu v noci rozhodla o ich vzatí do väzby.

Kto je Bernard Slobodník ?

Šéf Národnej jednotky finančnej polície skončil vo funkcii po piatich rokoch. Na pozícii šéfa mal dvoch nadriadených – Tibora Gašpara aj Milana Lučanského. „Pod jeho vedením finančná polícia napreduje a hovoria za neho výsledky,“ povedal vlani pre denník SME prezident polície Milan Lučanský o Bernardovi Slobodníkovi. Ten do roku 2010 pracoval na okresnom riaditeľstve polície v Leviciach. Dva roky sa angažoval člen Smeru-SD v regionálnej politike v Leviciach. SMER-u dokonca daroval 11-tisíc eur. V roku 2012 sa vrátil do služieb polície. 

Od roku 2014 riadil Národnú jednotku finančnej polície, ktorá spadá pod Národnú kriminálnu agentúru. Je určená na odhaľovanie a vyšetrovanie najzávažnejších foriem majetkových trestných činov, kde bola spôsobená škoda viac ako 6 638 783 EUR, ktoré spadajú do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu. Národná jednotka finančnej polície sa tiež zaoberá podozreniami z trestných činov, vykazujúce prvky organizovaného zločinu, so zistením účasti organizovaných a zločineckých skupín alebo zastúpením osôb z prostredia organizovaného zločinu.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Ivan Mego, ada
VIDEO: Ivan Mego

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články