Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

KORONAVÍRUS Samosprávy sa chystajú na plánované celoplošné testovanie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
26.10.2020 16:49

PREŠOV – Mesto Prešov sa pripravuje na testovanie takmer 77.000 obyvateľov, ktorí majú viac ako desať rokov, na ochorenie COVID-19. Plánuje vytvoriť rovnaký počet odberných miest ako okrskov počas volieb.


„Mesto Prešov malo pri posledných voľbách vytvorených 66 okrskových volebných komisií. To znamená, že takýto počet odberných miest by malo mesto zriadiť, teda poskytnúť súčinnosť Ozbrojeným silám SR,“ uviedol odborný referent na úseku krízového riadenia a civilnej ochrany Mestského úradu v Prešove Peter Kulan.

Nie všetky priestory, v ktorých sa konali voľby, sú vo vlastníctve mesta. „Zo 66 objektov je 38 objektov pod správou mesta, 12 pod správou Prešovského samosprávneho kraja a 16 objektov je súkromných. Absentujú nám informácie, akým spôsobom máme tieto priestory zabezpečiť, za akých podmienok, za akú odmenu a kto bude tieto náklady refundovať,“ vysvetlil Kulan.

Podľa jeho slov je zabezpečenie testovania v treťom najväčšom meste na Slovensku náročnejšie, ako napríklad v Bratislave alebo v Košiciach, kde ho zabezpečujú starostovia jednotlivých mestských častí. Aktuálny počet ľudí s trvalým pobytom v meste a starších ako desať rokov je 76.836. Otestovať sa však podľa Kulana môžu dať všetci, ktorí sa v čase testovania budú nachádzať na území mesta.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Mesto v súvislosti s plošným testovaním hľadá administratívnych pracovníkov na jednotlivé odberné miesta. „Vychádzajúc z počtu volebných okrskov, mesto potrebuje predbežne 140 pracovníkov. Každý z nich dostane finančnú odmenu vo výške 70 eur brutto za jeden odpracovaný deň,“ doplnil hovorca mesta Vladimír Tomek s tým, že záujemcovia musia mať od 18 do 65 rokov. Odkaz na formulár, ktorý je potrebné vyplniť najneskôr do utorka (27. 10.), je zverejnený na webstránke mesta.

Liptovký Hrádok počíta so šiestimi odbernými miestami 

Mesto Liptovský Hrádok počíta v rámci plánovaného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 so zriadením šiestich odberných miest. V pondelok zasadal krízový štáb mesta, jeho členovia si rozdelili úlohy na zabezpečenie technického, priestorového, hygienického a bezpečnostného vybavenia miestností. Samospráva o tom informuje na oficiálnej webovej stránke.

"Postupujeme podľa manuálu, ktorý je vydaný. V pondelok sme si spolu s kolegami z mestského úradu a zástupcom ozbrojených síl prešli všetky odberné miesta. Boli zmapované, v rámci prevádzkového poriadku sa ešte k nim bude vyjadrovať regionálny úrad verejného zdravotníctva. Predpokladáme však, že všetko bude v poriadku," povedal primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Dve odberné miesta budú v mestskej športovej hale a v kultúrnom dome, jedno v športovom komunitnom centre a v kultúrnom dome v Dovalove. "Za každé odberné miesto bude zodpovedná konkrétna osoba z mestského úradu. Situáciu budeme priebežne kontrolovať a monitorovať," poznamenal primátor. Zdôraznil, že testovať nechceli v priestoroch základných škôl, keďže na prvom stupni stále trvá vyučovanie. "Priestory, ktoré sú určené na testovanie, sú dostatočne veľké a dajú sa v nich zabezpečiť všetky hygienické opatrenia, vrátane dobrého vetrania či samostatného vstupu a výstupu," doplnil Tréger.

Svit hľadá dobrovoľníkov, seniorom zase ponúka pomoc s nákupmi

Mesto Svit hľadá dobrovoľníkov v súvislosti s plošným testovaním na nový koronavírus. Ako informuje radnica na svojej webovej stránke, prihlásiť sa môže ktokoľvek vo veku minimálne 18 rokov. Zdravotnícke vzdelanie nie je potrebné, keďže hľadajú dobrovoľníkov pri administratívnych prácach.

Testovanie sa bude realizovať od 30. októbra do 1. novembra a následne v dňoch od 6. novembra do 8. novembra v čase od 08.00 do 20.00 h. Samospráva dopĺňa, že dobrovoľníci, ktorí majú záujem pomôcť v meste Svit ako administratívna výpomoc, sa môžu prihlásiť prostredníctvom e-mailu na emilia.hajna@svit.sk alebo telefonicky na čísle 052/78 75 118.

Mesto Svit pre súčasnú situáciu zároveň zriadilo aj linku pomoci pre seniorov, prostredníctvom ktorej realizuje službu nákupu domov. „Seniori sú v súčasnej dobe najzraniteľnejšou a najohrozenejšou skupinou. Aj my ich vyzývame k tomu, aby zostávali doma. Najmä z tohto dôvodu bola na mestskom úrade zriadená linka pomoci,“ uvádza radnica.

Prostredníctvom linky si môžu seniori objednať nákup potravín, drogérie či liekov, ktorý im následne zamestnanci úradu doručia priamo domov. Linku pomoci môžu podľa mesta využiť seniori nad 65 rokov, imobilní občania bez obmedzenia veku, občania so závažným ochorením alebo iným vážnym obmedzením.

Nákup základných potravín či liekov si môžu dohodnúť v pondelok až piatok v čase od 8.00 do 10.00 h na telefónnom čísle 052/78 75 124 alebo 052/78 75 131. „Občan môže túto službu využiť maximálne dvakrát do týždňa. Platba za nákup je možná len v hotovosti, bez poplatkov za dovoz. Distribúcia nákupov bude prebiehať tento týždeň v dňoch streda a piatok,“ dodáva radnica s tým, že pri preberaní donášky musí mať občan nasadené rúško.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články