Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Sú v Prahe rozhodol: Jozefa Majského zatiaľ na Slovensko nevydajú, zostáva vo väzbe

Jozef Majský
Jozef Majský
Zdroj: ČTK,TASR
30.09.2020 15:14

BRATISLAVA - Právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského na Slovensko české orgány zatiaľ nevydajú.


Rozhodol o tom v stredu na svojom verejnom zasadnutí Mestský súd v Prahe. Rozhodnutie nie je právoplatné a Majský zostáva v predbežnej väzbe. Informovala o tom hovorkyňa Mestského súdu v Prahe Markéta Puci.

Majský by musel s vydaním súhlasiť

"Mestský súd v Prahe rozhodol, že pán Majský sa nevydáva k výkonu trestu odňatia slobody na Slovensko. Je to z toho dôvodu, že pán Majský je zároveň občanom Českej republiky a musel by s vydaním súhlasiť. Zároveň Mestský súd v Prahe rozhodol o tom, že pán Majský zostáva aj naďalej v predbežnej väzbe. Toto rozhodnutie nie je právoplatné, bude sa ním zaoberať Vrchný súd v Prahe na základe sťažnosti obhajkyne"," konkretizovala Puci.

Súd v Prahe rozhodol:
Zdroj: TASR - Michal Svítok

"S ohľadom na priebeh vydávajúceho konania nie je rozhodnutie súdu ničím prekvapujúcim. Súd postupoval v súlade s platnou právnou úpravou vyplývajúcou zo zákona o medzinárodnej justičnej spolupráci vo veciach trestných. Rozhodnutie Mestského súdu v Prahe o nevydaní menovaného do žiadajúcich štátov nie je doposiaľ právoplatné. Štátna zástupkyňa sa práva opravného prostriedku vzdala, keďže jej návrhu súd vyhovel. Teraz bude vo veci predovšetkým aktívny súd, ktorý vyzve príslušný slovenský orgán k predloženiu overenej kópie vykonateľného rozhodnutia a návrhu, aby bol trest vykonaný na území ČR. Ďalší postup vyplýva zo zákona o medzinárodnej justičnej spolupráci v trestných veciach," povedal tlačový hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala.

Podľa jeho vyjadrenia je priebeh konania s ohľadom na skutkové okolnosti štandardný a ničím neobvyklý. "Menovaný naďalej zostáva vo väzbe, ak sa dá predpokladať, že budú splnené podmienky, že dôjde k zmene väzobného dôvodu z predbežnej väzby na väzbu vydávaciu. K rozhodnutiu o uznaní a výkonu vykonateľného rozhodnutia je potom príslušný Mestský súd v Prahe. O sťažnosti proti dnešnému rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe, ktorú podala obhajkyňa pána Majského, bude rozhodovať Vrchný súd v Prahe," potvrdil Cimbala. Slovenský obhajca Majského Peter Filip rozhodnutie nekomentuje, keďže v ČR svojho klienta nezastupuje. Informácie má len z médií.

Majského vzali do väzby

Mestský súd v Prahe začal v stredu o 11.00 h rozhodovať o návrhu krajského štátneho zástupcu na vydanie právoplatne odsúdeného Jozefa Majského na výkon trestu odňatia slobody na Slovensko. Majského na zasadnutie eskortovali z väzby. Proti akémukoľvek rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe je možné podať sťažnosť, o ktorej bude následne rozhodovať Vrchný súd v Prahe.

Súd v Prahe rozhodol:
Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

Vrchný súd v Prahe zamietol 25. augusta sťažnosť právoplatne odsúdeného podnikateľa Majského voči rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe, ktorý ho na začiatku augusta zobral do väzby. Majský zostal teda v predbežnej väzbe. Rozhodol tak na neverejnom zasadnutí. Mestský súd v Prahe predtým zobral Majského do predbežnej väzby 6. augusta a umiestnil ho do väznice na Pankráci. Podnikateľ priamo na mieste podal sťažnosť. Nižší súd tak vtedy vyhovel návrhu Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe.

Slovenská polícia na začiatku augusta potvrdila, že Majský bol zadržaný v pražskej nemocnici a stále platí, že Majský nenastúpil do výkonu trestu na základe právoplatného rozsudku. Senát Najvyššieho súdu SR koncom júla zamietol Majského odvolanie v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest. Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Po Majskom na základe platného európskeho zatýkacieho rozkazu vyhlásili národné i medzinárodné pátranie.


Galéria

Jozef Majský

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články