°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

Nevydanie Majského na Slovensku: Sťažnosťou sa bude zaoberať Vrchný súd v Prahe

Jozef Majský
Jozef Majský
Zdroj: TASR - Michal Svítok
01.10.2020 16:30

PRAHA - Sťažnosťou v prípade právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského voči stredajšiemu (30. 9.) rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe nevydať ho na Slovensko, ale ponechať ho vo väzbe, sa v budúcnosti po doručení sťažnosti a spisového materiálu bude zaoberať Vrchný súd v Prahe. Potvrdila to hovorkyňa Vrchného súdu v Prahe Kateřina Kolářová.


"Predmetná sťažnosť ani spisový materiál Vrchnému súdu v Prahe zatiaľ neboli doručené, preto súd nie je podrobne oboznámený s aktuálnou situáciou v tejto veci. Trestný poriadok nestanovuje žiadnu lehotu, v rámci ktorej by mal odvolací súd o sťažnosti rozhodnúť," dodala hovorkyňa. Objasnila, že vo všeobecnej rovine platí že rozhodnutie Vrchného súdu o sťažnosti je rozhodnutím súdu druhého stupňa, proti ktorému nie je prípustný riadny opravný prostriedok.

Mestský súd v Prahe v stredu rozhodol, že Majský sa nevydáva k výkonu trestu odňatia slobody na Slovensko z toho dôvodu, že je zároveň občanom Českej republiky a musel by s vydaním súhlasiť. Zároveň súd rozhodol o tom, že Majský zostáva aj naďalej v predbežnej väzbe. Toto rozhodnutie nebolo právoplatné. Sťažnosť podala obhajkyňa podnikateľa.

Nevydanie Majského na Slovensku:
Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

"Súd postupoval v súlade s platnou právnou úpravou vyplývajúcou zo zákona o medzinárodnej justičnej spolupráci vo veciach trestných. Rozhodnutie Mestského súdu v Prahe o nevydaní menovaného do žiadajúcich štátov nie je doposiaľ právoplatné. Štátna zástupkyňa sa práva opravného prostriedku vzdala, keďže jej návrhu súd vyhovel. Teraz bude vo veci predovšetkým aktívny súd, ktorý vyzve príslušný slovenský orgán na predloženie overenej kópie vykonateľného rozhodnutia a návrhu, aby bol trest vykonaný na území ČR. Ďalší postup vyplýva zo zákona o medzinárodnej justičnej spolupráci v trestných veciach," povedal tlačový hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala.

Senát Najvyššieho súdu SR koncom júla zamietol Majského odvolanie v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest. Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Po Majskom bolo vyhlásené národné i medzinárodné pátranie. Slovenská polícia na začiatku augusta potvrdila, že ho zadržali v pražskej nemocnici.


Galéria

Jozef Majský

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články