Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

NAKA zadržala dvoch mužov: Korupcia na najvyšších miestach! Štátnemu tajomníkovi chceli dať 60-tisíc

Martin Fecko
Martin Fecko
Zdroj: Topky.sk / Vlado Anjel
17.09.2020 16:00

BRATIALAVA - Polícia obvinila v rámci protikorupčnej akcie s krycím názvom Contract dvoch mužov, ktorí sa mali pokúsiť podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka.


NAKA v stredu zasahovala na viacerých miestach v Bratislave, akciu nazvali Contract. Akcia súvisela s rozsiahlou korupčnou trestnou činnosťou a počas nej polícia zadržala dvoch obvinených z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti a tiež prehľadala priestory zainteresovaných firiem. Obvineným Petrovi Ch. a Miroslavovi S.

Akcia s krycím názvom Contract: Obvinili dvoch mužov za pokus o podplatenie štátneho tajomníka

Podľa polície hrozí v prípade dokázania viny za podplácanie trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti na sedem až 12 rokov. Mali sa pokúsiť podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka.

NAKA zadržala dvoch mužov:
Zdroj: Facebook/Polícia SR

Fecko s políciou spolupracoval

Fecko s políciou spolupracoval, k odovzdaniu úplatku vraj nedošlo. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. "Za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému mu mali sľúbiť päť percent z hodnoty projektu alebo 60.000 eur v hotovosti," uviedol s tým, že obvinení sa mali skutku dopustiť ako spolupáchatelia. Slivka doplnil, že ide o Centrálny údajový repozitár Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) v rámci projektu

"Centrálny údajový repozitár ÚKSÚP - komplexný projekt pre manažment údajov" v hodnote takmer 1,5 milióna eur. O prípadnom podnete na väzbu obvinených vyšetrovateľ rozhodne po vykonaní potrebných procesných úkonov, ktoré sa naďalej realizujú.

Stopnutá zákazka

Údajný pokus o podplatenie štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka sa týkal zákazky, ktorú šéf tohto rezortu Ján Mičovský stopol. Vyhlásil to minister na stredajšom brífingu pred budovou parlamentu.

Mičovský skonštatoval, že po svojom nástupe do funkcie stopol veľa obstarávaní a zákaziek s úmyslom dať ich preveriť. "Zdá sa, že to bol rozumný krok, pretože aj táto zákazka bola jedna z tých, ktorá bola zastavená, a zdá sa, že miera trpezlivosti dotyčnej firmy bola prekročená a rozhodla sa urobiť ten špinavý krok, ktorý nie je v našej krajine výnimočný," priblížil. Hlavným cieľom tejto vlády je podľa Mičovského ukázať, že Slovensko sa dá spravovať možno s chybami, ale čestne a poctivo, no zdá sa, že mnohí ľudia tomu nechcú uveriť. Preto si dovolili prísť ponúkať úplatok, keďže boli nespokojní s tým, že nedostali zákazku.

Minister verí, že orgány činné v trestnom konaní dotiahnu prípad do úspešného konca. Poďakoval tiež policajtom, že si robia svoju službu tak, ako sa od nich očakáva. Podľa Fecka sa s úplatkom asi ozvali tí, "ktorým šliapli po otlakoch". Keďže ide iba o podozrenie a spis je živý, nechcel prípad viac konkretizovať.


Galéria

Martin Fecko

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: TASR
VIDEO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články