°C

Piatok, 30. október 2020. Meniny má Šimon, Simona, zajtra Aurélia.

V koalícii je dohoda, že zvolia kandidátov na sudcov ÚS: Konečný výber pripadne prezidentke

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
16.09.2020 19:09

BRATISLAVA - V koalícii je dohoda, že v pléne Národnej rady (NR) SR zvolia kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Uviedli to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová a predseda klubu OĽANO Michal Šipoš. Mená kandidátov konkretizovať nechceli. Šipoš priblížil, že plénum by teda malo zvoliť dvoch kandidátov, z ktorých prezidentka jedného vyberie.


"Je dohoda, že budú zvolení," povedala Zemanová. Kandidátov už vypočul a odobril aj Ústavnoprávny výbor NR SR. Verejný híring minulý týždeň absolvovalo sedem z ôsmich uchádzačov o post sudcu ÚS. Stanislav Irsák sa odmietol zúčastniť. Okrem neho chcú byť ústavnými sudcami aj Robert Šorl, Ladislav Juszkó, Michal Matulník, Daniel Krošlák, Štefan Kseňák, Miroslav Babják a Andrea Olšovská. Viacerí z nich kandidujú na tento post opätovne.

Na Ústavnom súde sa uvoľnilo miesto sudcu po tom, ako sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie. Zanikla mu na konci mája. Z postu ústavného sudcu sa rozhodol odísť po medializovaných informáciách o jeho kontakte s Marianom K.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články