Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Slovensko má nový rezort! VIDEO Povedie ho Remišová: Pri premene Slovenska zohrá kľúčovú úlohu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala Remišovú do čela nového rezortu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala Remišovú do čela nového rezortu
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
01.07.2020 11:30

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu poverila Veroniku Remišovú riadením nového ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Ako upozornila prezidentka počas svojho príhovoru, Remišová preberá rezort, ktorý môže zohrať kľúčovú rolu pri premene Slovenska.


Nové ministerstvo od stredy prevezme pôsobnosť Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a do jeho kompetencie sa presunie aj oblasť regionálneho rozvoja, a to z ministerstva pôdohospodárstva.

Prezidentka očakáva nové pravidlá pre čerpanie eurofondov

Ako dodala prezidentka, Remišová bude musieť nastaviť pravidlá efektívneho fungovania štátneho orgánu v súčasnosti a aktívne sa podieľať na tvorbe vízie a stratégie budúceho rozvoja Slovenska.

„Ako je známe, Slovensko patrí medzi štáty, ktoré doteraz čerpali eurofondy najpomalšie. Tento stav volá po náprave – volá po tom, aby sa nemalé prostriedky, ktoré ešte v tomto programovom období k dispozícii máme, čerpali transparentne, bez zbytočných byrokratických prieťahov a čo i len náznakov korupčného správania sa,“ dodala prezidentka.

Slovensko má nový rezort!
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Od Remišovej očakáva nové pravidlá pre čerpanie eurofondov. Remišovej návrh, aby Slovensko malo iba jeden operačný program, k tomuto cieľu podľa prezidentky smeruje. Čaputová však upozorňuje, že na Remišovú čaká aj nové, mimoriadne zadanie súvisiace s využitím približne ôsmich miliárd eur od Európskej komisie na reformy.

Bude to neľahká úloha

„Je to okno príležitostí, aké sa neotvára každý deň. Som presvedčená, že teraz je potrebné spojiť najlepšie mozgy Slovenska, aby pomohli určiť víziu, jasné priority a oblasti, ktorých rozvojom zabezpečíme, aby sme mohli žiť v zelenšom, férovejšom a modernejšom štáte,“ uviedla prezidentka. Hlava štátu vyzdvihla i snahu Remišovej získať pre prácu v rezorte mladých, šikovných a vzdelaných ľudí.

Slovensko má nový rezort!
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Bude to neľahká úloha, lebo často ide o dobre platených ľudí, ktorých je aj v súkromnom sektore málo a štát im len ťažko môže dorovnať možnosti, ktoré im vedia ponúknuť súkromné firmy,“ myslí si Čaputová. Jediné, čo im vie rezort ponúknuť navrch, je podľa prezidentky obrovský dosah ich práce a šanca zlepšovať život miliónom ľudí na Slovensku. Na to však títo mladí ľudia musia dôverovať štátu a ľuďom, ktorí ho vedú, dodala prezidentka. „Preto aj váš úspech nebude záležať len od práce, ktorú odvediete, ale aj od hodnôt, ktoré sa vám bude dariť presadzovať a brániť,“ uzavrela Čaputová s tým, že Remišovej želá veľa úspechov.

Najväčším problémom je neefektívne manažovanie

Ministerstvo chce jeho šéfka Remišová v budúcnosti kapacitne posilňovať, a to hlavne v IT oblasti. Ako dodala Remišová, na transformáciu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na nové ministerstvo „nevyhadzovala žiadne peniaze navyše“. Čo sa týka premenovania úradu, loga či dizajnu, použil sa dizajn manuál vytvorený ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí. Najväčšie problémy úradu boli podľa Remišovej spojené s neefektívnym manažovaním. Na bývalom ÚPVII našla Remišová napríklad zmluvy, ktoré neboli kryté v rozpočte.

Slovensko má nový rezort!
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Úrad ako taký nemal vlastný rozpočet,“ dodala ministerka s tým, že tam pritom pracuje viac ako 500 zamestnancov. Napríklad na začiatku minulého roka disponoval ÚPVII sumou 10 miliónov eur, rozpočtovanie úradu však vlani končilo sumou 120 miliónov eur, upozornila Remišová. Podľa jej slov sa podpisovali zmluvy, na ktoré peniaze v rozpočte neboli. Ako dodala, momentálne o rozpočte nového ministerstva rokuje s ministerstvom financií SR, bude to však zodpovedať kompetenciám, ktoré MIRRI preberá.

Začíname národnú konzultáciu

Ako zopakovala Remišová, pre MIRRI bude hľadať aj vhodnú budovu, keďže ÚPVII sídlil v piatich rôznych budovách, na ktoré je uzatvorených šesť rôznych zmlúv. „V niektorých prípadoch sú tie zmluvy nevýhodné a nevypovedateľné,“ upozornila Remišová s tým, že toto bremeno bude nové ministerstvo ťažiť aj do roku 2024. Ako Remišová odpovedala na otázku, či personálne posilnila MIRRI, na ministerstve je približne rovnaký počet zamestnancov ako bol na ÚPVII. „Aj keď je pravda, že sme robili personálny audit a škrtali sme niektoré externé dohody, kde v zásade ušetríme okolo 500.000 eur ročne len na týchto dohodách a nejakej racionalizácii,“ uviedla Remišová.

Slovensko má nový rezort!
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Na margo čerpania eurofondov Remišová uviedla, že ich Slovensko bude musieť nastaviť tak, aby schémy čerpania boli jednoduchšie. „Začíname národnú konzultáciu, aby sme identifikovali najväčšie byrokratické prekážky, ktoré trápia žiadateľov na všetkých úrovniach – či už sú to obce, mestá, zväzy, zamestnávateľov,“ uzavrela Remišová. Presun pôsobnosti v oblasti regionálneho rozvoja z agrorezortu na MIRRI nadobudne účinnosť 1. októbra. Návrh zákona, ktorým sa má transformovať úrad na ministerstvo, schválil vládny kabinet Igora Matoviča 11. mája. Do parlamentu ho posunuli v skrátenom režime, kde ho zákonodarcovia odobrili 15. mája. Zákon podpísala prezidentka SR 25. mája.


Galéria

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články