°C

Sobota, 11. júl 2020. Meniny má Milota, zajtra Nina.

Umelecké diela zadržané na hraniciach: Ministerstvo kultúry riešilo minulý rok dva prípady

Michalovskí colníci v minulosti odhalili nezákonný dovoz ikon z Ukrajiny.
Michalovskí colníci v minulosti odhalili nezákonný dovoz ikon z Ukrajiny.
Zdroj: Finančná správa SR
01.06.2020 12:01

BRATISLAVA - V roku 2019 riešili bezpečnostné a finančné orgány v spolupráci s Ministerstvom kultúry (MK) SR dva prípady na colnici zadržaných predmetov kultúrnej hodnoty.


"V jednom prípade išlo o vývoz, v druhom o zaistené predmety kultúrnej hodnoty dovážané z tzv. tretích krajín mimo colného územia Európskej únie," spresnil rezort kultúry v správe týkajúcej sa návrhu záverečného účtu kapitoly Ministerstva kultúry SR za rok 2019. Dokument je v nezaradených materiáloch na rokovanie vlády.

V zmysle Dohovoru UNESCO o opatreniach na zákaz a zamedzenie nedovoleného vývozu, dovozu a prevodu kultúrnych statkov z roku 1970 spolupracuje rezort s Národnou ústredňou Interpol v Bratislave a aj s príslušným colným orgánom. Pomáha preverovať pôvod zadržaných predmetov i verifikovať plánované trvalé vývozy zo SR. Kompetentným inštitúciám postupuje aj informácie, ktoré získava prostredníctvom európskej výmennej informačnej platformy – systému IMI o predmetoch kultúrnej hodnoty, o ktorých sa predpokladá, že boli nezákonne vyvezené z krajiny ich pôvodu.

"V prvom polroku bolo ministerstvo prostredníctvom tohto informačného systému informované o viacerých odcudzených umeleckých zbierkových predmetoch v rôznych krajinách, napríklad o 25 prípadoch z Poľska, dvoch prípadoch z Rakúska, po jednom z Cypru a Grécka," približuje správa MK. Rezort ako kompetentný orgán vydal 18 súhlasov na dočasný vývoz zbierkových predmetov inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva do zahraničia na ich prezentáciu v rámci EÚ, takisto jeden súhlas k dočasnému vývozu jedného zbierkového predmetu zo Slovenska mimo colného územia EÚ (do Japonska).

MK vydalo tiež súhlasné stanovisko k trvalému vývozu 18 predmetov kultúrnej hodnoty v rámci colného územia EÚ – konkrétne 18 diel Stana Filka (1937 – 2015), ktoré sú výberom z jeho tvorby v 60. rokoch 20. storočia, do galérie moderného umenia Tate v Londýne.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články