°C

Piatok, 7. august 2020. Meniny má Štefánia, zajtra Oskár.

Slovensko v otváraní hraníc nezaostáva! Šéf rezortu diplomacie to odmieta: Poslanec Smeru vyzýva Matoviča

Ivan Korčok a Peter Kmec
Ivan Korčok a Peter Kmec
Zdroj: Topky/Vlado Anjel, TASR/Michal Svítok
30.05.2020 15:45

BRATISLAVA – Podľa podpredsedu výboru pre európske záležitosti Petra Kmeca je epidemiologická situácia na Slovensku dobrá. Podľa neho je potrebné otvárať ekonomiku s čím súvisí aj otváranie hraníc. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok odmieta, že Slovensko zaostáva v procese otvárania hraníc. 


Podpredseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Peter Kmec (Smer-SD) v diskusnej  relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol, že epidemiologická situácia na Slovensku je veľmi dobrá, preto je potrebné oveľa rýchlejšie rozmýšľať o otvorení ekonomiky.

Situácia je alarmujúca

„Situácia je alarmujúca,“ vyhlásil s tým, že Slovensko čelí kríze. Upozornil, že otázka otvárania hraníc je napojená na budúcnosť slovenskej ekonomiky. Zároveň vyzval premiéra Igora Matoviča, aby prebral líderstvo v obnovovaní ekonomiky. „Stále sa venuje hygienickým a epidemiologickým problémom, to by som už však nechal na odborníkov,“ skonštatoval poslanec.

Slovensko v otváraní hraníc
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Slovensko nezaostáva

Minister zahraničných vecí odmieta tvrdenia, že Slovensko zaostáva v procese otvárania svojich hraníc. Potvrdil, že s okolitými i ďalšími krajinami naďalej prebiehajú rokovania. Zmeniť odporučenie pre Slovákov necestovať do zahraničia je podľa ministra vážne rozhodnutie a ministerstvo to urobí len vtedy, „keď sa budeme vedieť pod to podpísať“. „Záleží to od toho, ako bude vyzerať situácia vo svete,“ vysvetlil šéf slovenskej diplomacie. Slovákom naďalej odporúča pred každou cestou do zahraničia zvážiť, či je to nevyhnutné. Radí tiež, aby si naštudovali na webe ministerstva zahraničných vecí, aké opatrenia platia v jednotlivých krajinách.

Slovensko v otváraní hraníc
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovensko môže vďaka finančnej pomoci z EÚ vyjsť ešte silnejšie

Slovensko môže vďaka finančnej pomoci zo strany Európskej únie (EÚ) vyjsť z koronakrízy možno ešte silnejšie a má šancu zmodernizovať krajinu vo viacerých oblastiach. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Reagoval tak na návrh Európskej komisie, ktorá chce balíkom vo výške 750 miliárd eur prispieť k záchrane európskeho hospodárstva po koronakríze.

Slovensko v otváraní hraníc
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Nejde len o to vyjsť z krízy, ale premeniť krízu do šance. Pre Slovensko je to dodatočný impulz. Peniaze sú v prvých rokoch sústredené na veľké štrukturálne reformy. Môžeme si našu krajinu zmodernizovať vo viacerých oblastiach a z krízy vyjsť možno ešte silnejší,“ povedal šéf slovenskej diplomacie. Z balíka 750 miliárd eur by podľa jeho slov malo Slovensko dostať osem miliárd a z toho šesť miliárd eur by malo ísť na štrukturálne reformy.

„Slovensko by z takejto krízy oveľa ťažie vychádzalo, ak by sme nemali tento impulz,“ podotkol Korčok s tým, že slovenská vláda sa teraz musí dohodnúť, či podporí takýto model pomoci a ak áno, ako sa peniaze určené pre Slovensko prerozdelia. „Stojí pred nami veľká úloha,“ poznamenal minister. Upozornil, že pre koronakrízu sa očakáva v rámci EÚ prepad ekonomiky a preto treba konať. V prípade finančnej pomoci zo strany EÚ vyjadril Kmec obavy, či Slovensko bude schopné efektívne vyčerpať osem miliárd za tak krátke obdobie. „Ide o veľké peniaze a mali by smerovať predovšetkým na obnovu hospodárskeho rastu,“ podotkol.


Galéria

Ivan Korčok Ivan Korčok a Peter

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články