°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Ďalší úlovok NAKA! Obvinili bývalého šéfa PPA a známeho finančníka: Mali vziať úplatok takmer milión eur

Herec Štefan Kvietik (vpravo) a syn Martin Kvietik (vľavo)
Herec Štefan Kvietik (vpravo) a syn Martin Kvietik (vľavo)
Zdroj: TASR - Tomáš Halász
23.04.2020 12:09

BRATISLAVA - Bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch a finančník zo skupiny Slavia Capital Martin Kvietik sú obvinení zo zločinov prijímania úplatku v súvislosti s udeľovaním dotácií PPA. Úplatky mali dosiahnuť takmer milión eur. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti. Skupina spojenie s finančníkom odmietla.


„NAKA pokračuje vo vyšetrovaní prípadu z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). V rámci akcie Dobytkár v nočných hodinách v Bratislave vykonala zaisťovacie úkony a zadržala ďalšiu osobu Martin Kvietik ako dôvodne podozrivého zo spáchania korupčnej trestnej činnosti. Po vykonaní prvotných procesných úkonov budú poskytnuté bližšie informácie,“ uviedla v stredu (22.4.) neskoro večer na svojej facebookovej stránke slovenská polícia. Podľa portálov Aktuality.sk a sme.sk ide o známeho finančníka Martina Kvietika z investičnej skupiny Slavia Capital.

Aktualizované 13:28Národniari obvinenia nekomentujú

"SNS, tak ako vždy, sa nevyjadruje a ani sa nevyjadrovala k veciam, ktoré musia byť právoplatne vyšetrené," reagovala na obvinenia hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. Mičovský označil dnešok za začiatok "rozpadu reťazca zla" a ide len o začiatok.

Aktualizované 12:45: Ministerstvo Juraja Kožucha odvolá

V súvislosti s touto kauzou už podľa najnovších informácií začalo razantne konať aj ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Jána Mičovského. "Pán minister Mičovský dal na základe zverejnených informácií Polície SR pokyn generálnej riaditeľke PPA na postavenie pána Kožucha mimo štátnu službu. PPA aktuálne čaká na oficiálnu informáciu od PZ SR a akonáhle ju obdrží, postaví pána Kožucha mimo štátnu službu," povedal hovorca agrorezortu Vladimír Machalík.

Aktualizované 12:23: Slavia Capital odmieta, že by mala vzťah s platobnou agentúrou

Investičná skupina Slavia Capital odmieta, že by mala vzťah s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA). Rovnako popiera, že by v minulosti žiadala o eurofondy alebo dotácie. Obvinený Martin K. podľa nej v orgánoch skupiny nepôsobí už roky. Informovala o tom marketingová manažérka spoločnosti Patrícia Packová v reakcii na obvinenie Martina Kvietika.

„Slavia Capital zdôrazňuje, že sa v súvislosti s jej obchodným menom neustále v médiách objavujú nepravdivé informácie, ktoré v súlade so zákonom v minulosti napadla a niektoré médiá sa i napriek tomu opätovne na ne odvolávajú,“ reagovala spoločnosť. Podľa nej je vťahovaná do politiky a mediálnych hier. Spoločnosť dodala, že je pripravená poskytnúť štátnym orgánom akúkoľvek súčinnosť.

Aktualizované 11:05: NAKA Kvietika obvinila kvôli úplatkom

Bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch a finančník zo skupiny Slavia Capital Martin Kvietik sú obvinení zo zločinov prijímania úplatku v súvislosti s udeľovaním dotácií PPA. Úplatky mali dosiahnuť takmer milión eur. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti. „Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených J. K. a M. K. predstavuje sumu vo výške 924.000 eur,“ informujú policajti. V súčasnosti spracovávajú podnet prokurátorovi na podanie návrhu na vzatie do väzby.

Akcia Dobytkár

Policajti z NAKA už počas dňa v stredu zaistili v rámci akcie Dobytkár ďalšiu osobu dôvodne podozrivú zo spáchania korupčnej trestnej činnosti. Rovnako o tom informovala polícia na svojej sociálnej sieti. Podľa portálu Aktuality.sk išlo o bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja Kožucha.

Počas akcie Dobytkár zadržala NAKA v ostatných týždňoch viacero ľudí pre korupčné trestné činy a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. V utorok (21. 4.) potvrdil senát Najvyššieho súdu (NS) SR väzbu obvineným Ľubomírovi P. a Marekovi K. Predtým senát NS SR v marci potvrdil väzobné stíhanie obvinených právnikov Milana K. a Ľubomíra K. a veterinára Ľubomíra K.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články