°C

Štvrtok, 28. máj 2020. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

KORONAVÍRUS vo väzenských ústavoch: V karanténe je 111 osôb a jeden väzeň má vírus

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
03.04.2020 19:00

BRATISLAVA - Na nový koronavírus bolo doteraz vo väzenských ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) testovaných 16 osôb a stále platí, že bol potvrdený len u jedného väzňa. V súčasnosti sa nachádza v preventívnej karanténe 111 osôb - väzňov a príslušníkov ZVJS. Uvádza ZVJS v piatok na svojej facebookovej stránke.


Ochorenie na COVID-19 sa u odsúdeného zaradeného v otvorenom oddelení v ústave Bratislava ZVJS potvrdilo 23. marca. Väzeň bol po pozitívnom teste eskortovaný do väzenskej nemocnice v Trenčíne. Väzni doteraz od začiatku marca vyrobili 107.000 ochranných rúšok, ktoré šijú v siedmich ústavoch.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Okrem toho za pár dní v troch ústavoch skompletizovali väzni 3390 ochranných štítov. Informuje ZVJS na svojej stránke. Štíty sa aktuálne vyrábajú v troch ústavoch - v Hrnčiarovciach nad Parnou, Banskej Bystrici a Košice-Šaca. Sú prednostne určené pre pracovníkov v prvej línii, čiže zamestnancov nemocníc a uvažuje sa o vybavení napríklad vodičov hromadnej dopravy.

ZVJS od piatka spustil aj výrobu ochranných overalov. Šitie overalov zabezpečuje ústav Nitra-Chrenová, ktorý do výroby momentálne zapojil tri odsúdené. Keďže ide úplne o nový typ výrobku, musia odsúdené nabrať skúsenosti s jeho výrobou. Samotná výroba rúšok, ktoré boli vrátane ZVJS prerozdelené medzi približne 100 odberateľov, sa začala 5. marca najskôr v dvoch ústavoch - Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová.

Celkovo sa v súčasnosti na ich výrobe podieľa sedem ústavov, konkrétne Košice-Šaca, Banská Bystrica-Kráľová, Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom. Do šitia sa na začiatku zapojilo 50 odsúdených, aktuálne na ich výrobe pracuje 122 väzňov. V súčasnosti sa nachádza v slovenských väzeniach 10.604 obvinených a právoplatne odsúdených.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články