°C

Štvrtok, 2. apríl 2020. Meniny má Zita, zajtra Richard.

KORONAVÍRUS Obrovské kolóny a nulová hygiena: VIDEO Kamionisti čakajú na hraniciach dlhé hodiny

Neúnosná situácia na hraniciach.
Neúnosná situácia na hraniciach.
Zdroj: Tip čitateľa
18.03.2020 18:00

BRATISLAVA - Európa sa zmieta v pandémii ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Na Slovensku a v okolitých štátoch zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia. Každý, kto sa vráti zo zahraničia, hoci tam bol len na otočku, musí ostať v povinnej domácej karanténe. Čo však s vodičmi z povolania?


Aj napriek tomu, že celý svet bojuje s novým ochorením, zásobovanie, a teda, nákladná medzinárodná doprava, musí fungovať. Na vodičov z povolania a ich rodiny neplatí 14-dňová povinná karanténa. Vodiči však musia dodržiavať prísne hygienické pravidlá a chrániť sa rúškami. Za hranice a naspäť na Slovensko ich pustia po preukázaní sa dokladom. 

KORONAVÍRUS ONLINE Počet prípadov na Slovensku prekročil stovku: Zverejnili detaily o nakazených

Okolité štáty však zatvárajú svoje hranice a práve kamionisti to v týchto časoch majú obzvlášť ťažké. Jedným z nich je aj slovenský vodič, ktorý nám poslal niekoľko fotagrafií a videí na hraniciach s Maďarskom a na hraniciach z Českej republiky do Poľska.

Neúnosná situácia na hraniciach.
Zdroj: Tip čitateľa

"Čakáme v niekoľkokilometrových kolónach a hýbeme sa rýchlosťou dva kilometre za hodinu," napísal. V čase, keď vlády odporúčajú nezhromažďovať sa, kamionisti čakajú na hraniciach a niektorí dokonca musia vykonávať potreby priamo vonku pri vozidlách. "Keď sa dostaneme na hranice, Poliaci nás volajú po troch a musíme vypĺňať tlačivá, odkiaľ sme a kam ideme. Tak sa pýtam, toto sú tie preventívne opatrenia, keď hodiny čakáme spolu na hraniciach?" pýta sa šokovaný kamionista. 

Policajný zbor určil v rámci územia Slovenskej republiky cesty, resp. trasy, po ktorých odporúča presun nákladných motorových vozidiel (nákladné vozidlá, ktoré prevážajú tovar). "Na určených trasách sú k dispozícii aj čerpacie stanice a odpočívadlá. Opätovne žiadame vodičov, aby sa riadili pokynmi policajtov, dodržiavali hygienické zásady (umývali si ruky, nosili rúška a pod.) a nepodceňovali situáciu," informovala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia policajného zboru.

Mapa
Zdroj: polícia

​Dopravcom sťažujú prácu aj nejasné pokyny

Rôzny výklad karanténnych opatrení vytvára tlak na vodičov nákladnej dopravy. Obávajú sa, či sa napriek výnimke oni alebo ich rodinní príslušníci nedostanú do karantény. Upozornil na to prezident Združenia cestných dopravcov SR Česmad Slovakia Pavol Jančovič s tým, že tieto nejasnosti môžu viesť až ku kolapsu dopravy.

Združenie zaznamenalo 600-percentný nárast telefonátov na svoje infolinky. Volajú pritom nielen dopravné spoločnosti, ale aj samotní vodiči nákladných vozidiel, ktorí sa ocitajú pod tlakom, či sa napriek výnimke pri dodržaní ochranných opatrení z dôvodu šírenia sa nového koronavírusu nedostanú do karantény a nebude uplatnená aj na príslušníkov ich rodiny.

Česmad podotkol, že vodiči neraz uprednostnia prespanie v kabíne svojho vozidla v areáli firmy, než aby išli domov, pretože susedia nezriedka nahlasujú, že ide o rodinu vodiča, ktorý bol v zahraničí. "Keďže existuje rôzny výklad karanténnych opatrení, vytvára to enormný psychický tlak na vodičov, ktorých rodinní príslušníci sa môžu tiež ocitnúť v nariadenej 14-dňovej izolácii. Čo je pre celú rodinu obrovský problém," dodal Jančovič. V

odiči nákladnej dopravy, medzi ktorých patria aj vodiči menších dodávkových vozidiel, tak podľa združenia po nariadení karantény alebo z obavy, že bude uložená ich rodinných príslušníkom, nemôžu, alebo sa obávajú plniť svoje poslanie.

"Ak sa situácia vo výklade karanténnych opatrení nezmení a vodiči, a tiež ich rodinní príslušníci z nich nebudú v praxi jasne vynímaní, obávame sa, že čoskoro príde ku kolapsu dopravy," skonštatoval Jančovič. Česmad preto požiadal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o všeobecnú výnimku pre vodičov nákladnej dopravy, ktorí vedú motorové vozidlá kategórie N (vrátane dodávok do 3,5 tony), pre osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti aj pre osoby, ktoré z povahy svojej práce vykonávajú obslužné a servisné práce v prevádzke dopravcu a prichádzajú tak do styku s vodičmi nákladných vozidiel. Dôvodom je zabezpečenie zásobovania obyvateľstva, maloobchodných prevádzok, zdravotníckych zariadení, lekární či výrobných podnikov v rámci Slovenska.


Galéria

Neúnosná situácia na hraniciach. Neúnosná situácia na hraniciach. Mapa Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
VIDEO: Tip čitateľa

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články