°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené konanie k trinástym dôchodkom zatiaľ neprešlo! Koalícii chýbajú hlasy

Zdroj: Vlado Anjel
21.02.2020 13:59

BRATISLAVA - Tretí deň mimoriadnej schôdze je za nami. Poslanci parlamentu sa konečne dostali k rokovaniu. Šestica poslancov okolo Miroslava Beblavého síce spala v parlamente, no ráno bola blokáda prerušená. Do parlamentu zavítal aj premiér Peter Pellegrini, no keď sa chystal postaviť k pultíku, poslanci ho nepustili a v sále sa spustil krik. Nakoniec rečnil z vedľajšieho provizórneho pultu, po začiatku prejavu Beblavý a spol. odišli. Prvý deň sa tak niesol v duchu skráteného legislatívneho konania, aj keď sa poslanci nie vždy vyjadrovali k téme.


  • blokáda parlamentu sa skončila s Pellegriniho prejavom
  • spor Bélu Bugára a Roberta Fica vrcholí
  • poslanci zatiaľ rokujú len o skrátenom legislatívnom konaní
  • demokratická opozícia vrátane nezaradených poslancov za PS/SPOLU sa nechystajú skrátený režim podporiť, ak to neprejde, podľa Fica nemá zmysel rokovať

Prečitajte si ONLINE z tretieho dňa mimoriadnej schôdze: Blokáda parlamentu skončila, v hre je skrátené konanie: Fico si servítky pred ústa nedáva! Nemá zmysel rokovať


NAŽIVO Mimoriadna schôdza pokračuje hlasovaním o skrátenom legislatívnom konaní

VIDEO Štvrtý deň mimoriadnej schôdze

14:26 Diskusiou k Istanbulskému dohovoru ukončili poslanci v piatok štvrtý rokovací deň 58. schôdze Národnej rady SR. Zídu sa opäť v utorok 25. februára o 9. hodine.

14:25 Podľa nezaradenej poslankyne Simony Petrík Istanbulský dohovor nemá ideologický charakter. „Jediná zmena pohľadu na muža a ženu je tá, aby muž pristupoval k žene ako k rovnocennej partnerke, aby sme smerovali k rodovej rovnosti,“ dodala s tým, že jediné rodové stereotypy, ktoré chce dohovor búrať, sú tie, aby sa muž nesprával k žene nadradene.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Vlado Anjel

14:18 Fico viní Most

Tlačovku mal aj Robert Fico. Tretieho koaličného partnera Most-Híd vinil z toho, že parlament nebol uznášaniaschopný. „V utorok očakávame, že poslanci vládnej koalícii a Most Hídbudú prítomní a nebudú blokovať schôdzu,“ povedal Fico. „Dnešné neúspešné hlasovanie je výsledkom typického charakteru predstaviteľov Mostu-Híd,“ povedal a poďakoval sa Dankovi, že s ním hlasuje a vyzval Bugára, aby si vážil koaličného partnera. 

13:50 Andrej Danko spustí na facebookovej stránke hlasovanie ohľadom rušenia diaľničných známok. "Ak to ľudia nepodporia, prepáčte, ja už mám toho dosť ... robte si čo chcete," povedal viac-menej rezignovaný predseda SNS. "V utorok o desiatej zastavím hlasovanie a ľudia rozhodnú," povedal Danko.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

13:24 Ako prvý reční k Istanbulskému dohovoru Milan Krajniak zo Sme rodina. Postavil sa proti Istanbulskému dohovoru. Po ňom nasleduje Anna Verešová z OĽaNO.

13:20 Vládny návrh, aby parlament odmietol Istanbulský dohovor, prezentuje pred poslancami minister obrany Peter Gajdoš. 

13:00 Pokrytectvo vládnej koalície

Opozícia označila hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom na mimoriadnej schôdzi za pokrytectvo vládnej koalície. Zhodli sa na tom poslanci parlamentu Miroslav Beblavý, Eduard Heger a Karol Galek. „Sme radi, že sa im nepodarilo presadiť skrátené legislatívne konanie," povedal po neúspešnom hlasovaní Beblavý s tým, že členovia koalície sami nechcú nič meniť, ale využívajú sociálne opatrenia na volebnú kampaň.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Vlado Anjel

„Ak im tak veľmi záleží na ľuďoch, kde sú ich poslanci? To je jasná vizitka,“ vyhlásil Heger s tým, že poslanci Smeru-SD sa otočili chrtom vlastným voličom. Galek označil vládne návrhy na mimoriadnej schôdzi za predvolebnú korupciu. „Ani oni sami neboli presvedčení, že je to dobrý nápad a na schôdzi sa nezúčastnili,“ podotkol.

12:38 Parlament bude dnes ešte do 14:00 rokovať o vyslovení nesúhlasu s Istanbulským dohovorom. 

12:35 Nasleduje opätovné hlasovanie o skrátenom legislatívnom k trinástym dôchodkom. Národná rada nie je ani druhýkrát uznášaniaschopná. Opätovné hlasovanie bude v utorok o 10:00.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

12:34 Na hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní o trinástych dôchodkoch chýbali šiesti poslanci Smeru – Dušan Čaplovič, Martin Glváč, Igor Choma, Jozef Buček, Igor Federič, a Jozef Burian. Fico v štvrtok povedal, že ak sa neschváli skrátené legislatívne konanie, nemá zmysel rokovať ďalej.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

12:24 Za skrátené konanie hlasoval len Smer, SNS a ĽSNS. Podporili ich aj dvaja nezaradení poslanci Martina Šimkovičová a Peter Marček. Hlasovania sa zdržala SaS, OĽaNO, nezaradení poslanci za PS/SPOLU, Sme rodina a tentokrát aj bývalí SaS-kári. Poslanci Mosta-Híd sa okrem Eduarda Adamčíka, ktorý hlasoval za, takisto zdržali hlasovania.

12:20 „Opozícia robí obštrukcie. Ale Robert Fico si nesplnil úlohu, jeho vlastní poslanci neprišli do práce a nesplnili si domácu úlohu,“ povedal Kollár. Pčilinský dodal, že podľa ich informácií sú niektorí smeráci na dovolenkách.

12:16 Skrátené legislatívne konanie pre 13. dôchodky zatiaľ nebolo schválené. Národná rada nie je uznášaniaschopná, nasleduje opätovné hlasovanie o 12:35. Koalícia zrejme ide hľadať hlasy. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

12:15 Nasledujú hlasovania o o skrátených legislatávnych konaniach jednotlivých návrhov. 

12:14 Hlasuje sa, u ukončení mimoriadnej schôdze nie je všeobecný súhlas. Návrh nie je schválený

12:14 Anna Zemanová predkladá procedurálny návrh. Navrhuje, aby sa mimoriadna schôdza skončila, keďže je päť dní pre voľbami a návrhy sa nestihnú prerokovať.

12:12 Po hlasovaní bude mať krátky brífing Boris Kollár a po ňom bude spoločná tlačovka opozície. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Vlado Anjel

12:11 Jednotlivé kluby sa v sále radia. Hlasovanie by malo začať o chvíľu. Šéf Smeru Robert Fico včera uviedol, že ak skrátenie konanie neprejde, nemá zmysel o opatreniach Smeru a SNS rokovať. 

11:59 Andrej Hrnčiar oznámil, že sa hlasovanie posunulo na 12:15.

11:58 O chvíľu začne hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní. Sála sa naplňuje.

11:37 Prvý človek, ktorého chce po voľbách Bugár osloviť, je Jószef Menyhárt. „Po voľbách okamžite pomôžem deleniu moci, zúčastniť sa bude môcť aj SMK cez našu stranu Most-Híd. Po voľbách bez ohľadu na výsledok sa okamžite obrátim na stranu MKO-MKS, a ponúknem im možnosť vytvoriť spoločnú platformu Maďarov a menšín na Slovensku.“

11:35 Bugár hovorí, že u Fica rastie napätie. „Hovorí o Maďaroch v kukurici,“ povedal. „Vznikom strany Most-Híd sme prispeli k zániku napätia na slovensko-maďarských vzťahoch,“ hovorí Bugár. „Keď sa pozrieme na prieskumy, väčšiu šancu rozhodnúť, ako MKS  v týchto voľbách má Most-Híd,“ uviedol. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

11:33 Medzi Maďarmi a OĽaNO prebehli rokovania, tvrdí Bugár

„Musím spomenúť aj pána Matoviča. Ten sa spýtal aj na to, načo riešiť slovenské štátne občianstvo. Mimochodom, už prebehli aj rokovania medzi MKS a OĽaNO,“ uviedol Bugár. 

11:31 Bugár začal tlačovku maďarskou kartou. „Za posledné dni vidíme, ako málo chýba k tomu, aby sa to napätie na slovensko-maďarskom spolunažívaní vrátilo,“ povedal. „Politici vyťahujú maďarskú kartu. Urobil to aj pán Hlina v jednej z diskusií.“

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

10:50 Bugár ohlásil na 11:30 tlačovku so zásadným vyhlásením k aktuálnej politickej situácii.

10:49 Hlasovanie bude o 12:00, oznámil Hrnčiar. Hlasovať sa bude o tom, či tri body - prídavky na deti, trinásty dôchodok a zrušenie diaľničných známok - budú prerokované v skrátenom legislatívnom konaní. 

10:47 Rozprava je ukončená. Záverečné slovo má má minister Richter. 

10:42 V rozprave zatiaľ nie je prihlásený nikto, aj keď tam bolo pôvodne niekoľko opozičných poslancov.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

10:34 Hlasovanie o skrátenom konaní by malo byť dnes o 12:00. Rokovanie cez víkend a v pondelok podľa Danka zrejme nebude prebiehať. „Nie je na to vôľa,“ povedal. Parlament bude zrejme pokračovať až v utorok. 

10:13 Blahová nazvala Richtera sociálnym dilentantom. „Vy sa smejete. Ja dúfam, že vás jedného dňa ten smiech prejde. Dúfam, že v sobotu vás ten smiech prejde,“ kričí Blahová. Richter jej oponoval. 

10:04 Pri pultíku opäť kričí Natália Blahová. „Príde deň, kedy skončíte - vy Fico, Pellegrini, Richter - a k moci sa dostane niekto, koho zaujíma rodinná politika,“ povedala. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

10:02 Danko opäť vyzval Martina Klusa, že vedie schôdzu za všetkých poslancov, aj keď je opozičník. Klus odmietol viesť schôdzu. „To je taký precedens, že niekto nechce viesť schôdzu. Ale tak... žijeme v takej dobe,“ povedal Danko.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

9:49 Rozprava je otvorená. Prihlásených do rozpravy je niekoľko opozičných poslancov. K slovu sa teraz dostal Ondrej Dostál. „Mám pocit, že pán minister si z nás uťahuje, keď predkladá návrh na skrátené legislatívne konanie o zákone, ktorý má platiť až od 1. januára 2021,“ uviedol Dostál s tým, že je ešte len február a neexistuje dôvod na skrátené konanie. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

9:46 Nasleduje rozprava k skrátenému legislatívnemu konaniu v prípade prídavkov na deti. Návrh predkladá minister práce Ján Richter. 

9:45 Rozprava k diaľničným známkam sa skončila. Návrh vlády na skrátené konanie o zrušení diaľničných známok sa má prerokovať spolu s ostatnými. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

9:36 V rozprave mali vystúpiť Jana Cigánikova, Veronika Remišová, Radoslav Pavelka a Ľubomír Galko. Všetci dvakrát stratili poradie, tým pádom sa toto kolo rozpravy skončilo. Do ústnej rozpravy sa prihlásil Igor Janckulík. 

9:32 Rajtár odporúča stiahnuť návrh na zrušenie diaľničných známok. 

9:28 K pultu sa postavil Jozef Rajtár. Na úvod si pripomenul krátkym vstupom druhé výročie smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ľubomír Galko prišiel v rozprave o poradie.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

9:25 Danko požiadal o slovo. „Ak sa tu nespraví systémová zmena, nikdy diaľnice nedobudujeme.“

9:12 „Dúfam, že nikto príčetný za tento zákon nezahlasuje,“ povedal Ivan. Jeho prejav v rozprave skončil. Poslanci teraz reagujú cez faktické poznámky. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

9:10 „Vážení občania, odteraz sa budete všetci skladať na to, aby štát našiel nejakých 80 miliónov a presunul ich do NDS. A budú sa skladať aj tí, ktorí autá nemajú, aj tí, ktorí sa správajú ekologicky. Budú sa naň skladať aj ľudia s najnižšími príjmami,“ povedal Ivan. 

9:04 K pultu pristúpil Miroslav Ivan z Demokratickej strany. Na úvod opäť obhajoval ďalších poslancov DS, ktorý sa prezentovali a pomohli tak otvoriť schôdzu. Číta dôvody, kedy môže byť schválené skrátené legislatívne konanie. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

9:01 Danko na úvod poprosil, aby opoziční poslanci zavolali svojim kolegom, aby sa dostavili do rokovacej sály. „Nerobíme nič nezákonné. Je deväť hodín a sme v práci. Ja nemám čas obvolávať poslancov,“ povedal na úvod Danko. „Pani Cigániková, pani Remišová... poprosím, aby sa dostavili. Nie sú tu? Strácajú poradie,“ povedal Danko. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

8:56 Rokovacia sále je zatiaľ takmer prázdna, do miestnosti vošiel minister obrany Peter Gajdoš, ktorý bude predkladať zákon o zrušení diaľničných známok. Tým sa začne štvrtý deň mimoriadnej schôdze. Poslanci budú opäť v rozprave hovoriť o tom, či by mal byť tento zákona prerokovaný v skrátenom konaní. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Poslanci dnes budú v parlamente debatovať o tom, či by malo byť aj zrušenie diaľničných známok predmetom skráteného legislatívneho konania. Zdá sa, že posledná mimoriadna schôdza bude naozaj napätá a o emočné prejavy zo strany koalície, ale aj opozície naozaj nebude núdza.

Blokáda bola prerušená

Miroslav Beblavý spolu s poslancami stáli pri pulte opäť po noci v parlamente. Ráno sa však po bokoch hlavného rečníckeho pultu objavili dva ďalšie provizórne pultíky. Spočiatku ich blokovali Beblavého poslanci, no ďalší nezaradený poslanec Peter Marček, ktorý pravidelne hlasuje s koalíciou, vystriehol ten správny moment. Keď sa Poliačik na chvíľu vzdialil od pultu, Marček sa tam postavil. 

V rokovacej sále sedel aj premiér Peter Pellegrini, ktorý sa chystal vystúpiť s prejavom. Šestica poslancov ho však k hlavnému pultu neposlala. To sa nepáčilo koaličným partnerom ani dôchodcom na balkóne, ktorí poslancov vypískali. Nakoniec však Marček uvoľnil miesto Pellegrinimu a ten začal so svojím prejavom. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Hneď na úvod mi dovoľte odsúdiť správanie opozičných poslancov, ktorí svojím divadlom urazili jeden zo štátotvorných symbolov Slovenskej republiky, ktorým je Národná rada,“ povedal na úvod. V tom sa poslanci zdvihli a protestne odišli z miestnosti. 

Hanbím sa za vás opozícia

„Hanbím sa za vás opozícia. Hanbím sa za to, ako v priamom prenose odhaľujte svoju hodnotovú a štátotvornú vyprázdnenosť,“ pokračoval Pellegrini s ráznym tónom. Vyslovil presvedčenie, že voliči to koalícii PS/SPOLU vo voľbách spočítajú, pretože už dnes sú títo „herci na hranici zvoliteľnosti, a preto sú nútení robiť takéto zúfalé činy“. Protestujúcim poslancom premiér vytkol, že bivakovali v rokovacej sále a na sociálnych sieťach sa pretŕčali v ponožkách, pyžamách a spacákoch. Danko následne ocenil, že sa poslanci nedali vyprovokovať. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

My sme spali na dlážke 

Beblavý uviedol, že v noci spali na dlážke, aby bojovali za právny štát. „My sme dnes v noci spali na dlážke, aby sme bojovali za právny štát. Neurobili sme si zo života luxus, neboli sme so svojimi rodinami práve preto, aby sme bojovali za lepšiu budúcnosť,“ povedal Beblavý. Pellegrini podľa neho pre štát neurobil nič a vždy poberal len výhody.

Hlavnou témou bolo skrátené legislatívne konanie, poslanci rečnili mimo témy

Rozprava trvala do siedmej večera. Poslanci sa v nej mali vyjadrovať k tomu, či by mal byť trinásty dôchodok prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. Pri pultíkoch sa však vyťahovali rôzne kauzy Smeru a rozprava sa týkala často úplne iných vecí. Jana Vaľová sa naťahovala k janou Cigánikovou a Natáliou Blahovou, horlivý prejav mal aj Boris Kollár a emócie neustriehol ani Ľubomír Vážny zo Smeru. Andrej Hrnčiar a Andrej Danko niekoľkokrát vyzvali poslancov, aby sa vyjadrovali k téme. Každé jedno opatrenie bude takto prerokované osobitne. Zajtra je na programe rozprava k zrušeniu diaľničných známok. 

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Ak neprejde, nemá zmysel rokovať

Skrátené legislatívne konanie neplánuje podporiť žiadna zo strán demokratickej opozície vrátane nezaradených poslancov, ktorí sú členmi mimoparlamentnej koalície PS/SPOLU. Presne to je ich spoločný postup, na ktorom sa dohodli na spoločnom včerajšom rannom stretnutí. Igor Matovič však prišiel skôr a rokoval len s Trubanom a Beblavým, nezúčastnil sa ani spoločnej poobedňajšej tlačovky. Zdá sa, že to teda opäť ostane na poslancoch Demokratickej strany.

Blahová, Galko, Rajtár, Sloboda, Ivan, Pavelka a Kaščáková totiž umožnili otvorenie mimoriadnej schôdze a viacerí si preto myslia, že prispejú aj k skrátenému konaniu, ak by tak nespravili, koalícia zrejme nebude mať dostatok hlasov na jeho schválenie. V tom prípade nemá zmysel o tom rokovať. Takto sa vyjadril Robert Fico, ktorý okrem iného kašle aj na všetky výzvy Borisa Kollára či tzv. „pomoc“ poslancov DS. Keďže sa do rozpravy prihlásilo veľa poslancov, hlasovať sa bude zrejme až v pondelok. Predseda parlamentu Danko vyhlásil, že by sa nemalo rokovať do noci a ani cez víkend.

Fico vs. Bugár, spor pred voľbami pokračuje

Ešte pre pár týždňami boli ich vzťahy stabilne, pár dní pred voľbami si nevedia prísť na meno. Reč je o lídrovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi a šéfovi Smeru Robertovi Ficovi. Ešte pred začiatkom mimoriadnej schôdze povedal, že ju nepdoporí a členovia jeho strany sa jej nezúčastnia. Bugár dnes uviedol, že do koalície so Smerom ani s kotlebovcami určite nepôjde. Spravil tak prostredníctvom zmluvy s občanmi Slovenska, preto je to podľa neho teraz iné, ako pred štyrmi rokmi. „Zmluva Bélu Bugára a občanov Slovenska“ obsahuje aj záväzok bojovať proti „akejkoľvek forme extrémizmu a proti ľuďom, ktorí vyvolávajú napätie a potom profitujú zo strachu“.

MIMORIADNA SCHÔDZA pokračuje: Skrátené
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

„Tlačovka pána Fica je krásny školský príklad, ako sa dá zaútočiť na niekoho, kto má iný názor,“ povedal Bugár. Ani Fico sa nenechal zahanbiť a včera v ďalšej reakcii pritvrdil. „Máme tu zradcu so silným charakterom, ktorý sa volá Béla Bugár. Bude to božia spravodlivosť, ak sa Bugár a jeho strana po voľbách nedostanú do parlamentu,“ uzavrel bývalý premiér.

Smer už na mimoriadnej schôdzi a ani do budúcna neráta s hlasmi Mosta-Híd. Odmieta tvrdenia svojho koaličného partnera, že koalícia so Smerom strane poškodila. „Ak si niekto sám poškodil, tak to bola lenivosť Bélu Bugára a jeho ľudí v strane Most-Híd (...) Ja som presvedčený, že nebudú v parlamente a taká by mala byť božia spravodlivosť,“ dodal. Vo voľbách im podľa vlastných slov praje nie 4,99, ale 2,99 percenta hlasov voličov.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
VIDEO: Topky/Vlado Anjel, Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články