°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Obce pri bohunickej atómke sú proti ukladaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: tasr/Milan Ivanič
12.12.2019 14:05

VEĽKÉ KOSTOĽANY – Občianska iniciatíva (OI) Chceme zdravú krajinu nesúhlasí s dovozom a spracovávaním zahraničného rádioaktívneho odpadu (RAO) na území SR. Jej zástupcovia chcú, ako informoval za OI Michal Daniška, vyjadriť tento názor v pondelok 16. decembra vo Veľkých Kostoľanoch na verejnom prerokovaní hodnotenia optimalizácie spracovateľských kapacít Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), a. s. v lokalite Jaslovské Bohunice. Nesúhlas so spaľovaním zahraničného RAO a zvýšením limitu už deklarovali v otvorenom liste ministrovi životného prostredia aj starostovia okolitých obcí.


"Na verejné zasadnutie pozývame obyvateľov obcí i ďalších občanov, aby sa vyjadrili k zámeru," uviedol Daniška. Uviedol, že v súčasnosti sú vydané povolenia na dovoz a spaľovanie RAO z Talianska (865 ton z jadrovej elektrárne Caorso a 617 metrov kubických inštitucionálnych) a z Nemecka (21,7 t inštitucionálnych), pričom spaľovanie zahraničného odpadu sa už realizuje. Zvýšenie sa týka objemu 240 na 480 ton ročne.

Nesúhlas so spaľovaním zahraničného rádioaktívneho odpadu a zvýšením limitu pre jeho spaľovanie deklarovali v otvorenom liste ministrovi životného prostredia starostovia obcí Banka, Bašovce, Borovce, Dolný Lopašov, Drahovce, Dubovany, Krakovany, Ostrov, Ratnovce, Šterusy, Trebatice, Veľké Kostoľany, Veselé a primátori miest Piešťany a Vrbové. Starostovia troch dotknutých obcí Ratkovce, Veľké Kostoľany a Žlkovce v spoločnom stanovisku k správe o hodnotení odmietli spracovávanie zahraničného RAO a zvýšenie limitov pre všetky spôsoby jeho spracovania, nielen spaľovanie.

"Občianska iniciatíva pozýva občanov, aby využili svoje právo a na verejnom prerokovaní vyjadrili svoj názor na spaľovanie RAO dovezených z iných krajín. Svoj postoj môžu vyjadriť aj podporou petície na internete alebo odtiaľ stiahnuť petičné hárky papierovej verzie petície," dodal Daniška. V petícii sa uvádza, že každá krajina by si mala svoj RAO spracovať sama a niesť s tým spojené riziká. Úlohou JAVYS má byť zase podľa autorov petície znižovanie záťaže životného prostredia vyraďovaním elektrární A1, V1 a spracovávanie domáceho RAO, nie zarábanie na zahraničnom.

Aktualizované 15:48 Stanovisko spoločnosti JAVYS

Tvrdenie, že „Obce pri bohunickej atómke sú proti ukladaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu“ je zavádzajúce, keďže na Slovensku sa zahraničný odpad neukladá a ani nie je možné v zmysle platnej legislatívy uskladňovať akýkoľvek zahraničný rádioaktívny odpad!

Zároveň nie je pravdivé paušalizované tvrdenie, že „obce nesúhlasia“. V uplynulých týždňoch došlo k podpisu Memoranda medzi Ministerstvom hospodárstva, Združením miest a obcí Jaslovské Bohunice (spolu 134 obcí) a spoločnosťou JAVYS, a. s., o podpore ďalšieho rozvíjania činnosti spoločnosti.

Samotné spracovanie rádioaktívneho odpadu v praxi znamená predovšetkým zmenšenie jeho objemu a jeho fixácia do pevnej matrice (zjednodušene povedané, napríklad aplikácie v prípade technológie spaľovania z jedného sudu odpadu vyrobíme spracovaním malé vrecko popola a pod.).

Podľa platných medzinárodných aj slovenských zákonov a predpisov musia byť všetky rádioaktívne látky, ktoré obsahujú rádioaktívne materiály, pochádzajúce zo zahraničia, vrátené späť zahraničným partnerom, čo sa deje, späť však putujú, tak ako sa Vám snažíme popísať, v objemovo redukovanej forme.

Zároveň spoločnosť JAVYS má jasne stanovené limity pre spracovanie RAO na technologických linkách, ktoré umožňujú spracovať len veľmi nízko aktívne a maximálne nízkoaktívne odpady. Spracovanie sa teda netýka vysokorádioaktívnych odpadov, ako sa to niektorí aktivisti snažia prezentovať zástupcom médií. Všetky činnosti, od vydania povolenia RAO na dovoz, cez neaktívne a následné aktívne skúšky spracovania RAO sú realizované a je možné ich realizovať len na základe povolení zo strany UJD SR a UVZ SR.

Slovensko patrí medzi európsku špičku 5-tich krajín v oblasti nakladania s rádioaktívnym odpadom, spolu so Švédskom, Belgickom, Nemeckom a Francúzskom. Javysmá najmodernejšie technológie na spracovania odpadov, ktoré zároveň poskytujú pracovnú silu, či už priamo v Javysestovkám ľudí, tak aj v dodávateľskom reťazci.

Koncept regionálneho spracovania (t.j. spracovanie odpadov sa nemusí realizovať v krajine pôvodcu odpadu) na európskej úrovni už ustálený. Opakujem však, že platí zásada, že stabilizovaný spracovaný odpad sa musí vrátiť do krajiny pôvodcu.

Tento trend podporuje aj fakt, že v EÚ je 15 krajín s jadrovým elektrárňami (Belgicko, Bulharsko, ČR, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Madarsko, Holandsko, Rumunsko, Slovínsko, Slovensko, Spanielsko, Svedsko a UK), no len 5 krajín má spracovateľské centrá.

Nové spracovateľské centrá v rámci EÚ už vznikať nebudú. Slovensko pri spracovávaní RAO pritom dodržiava prísnedomáce a medzinárodné predpisy a kritériá vypustí do atmosféry a hydrosféry, ktoré čerpá na úrovni stotín percent povolených limitov. Ochrana zdravia obyvateľstva a životného prostredia patrí medzi priority spoločnosti JAVYS, a. s.

Rešpektujeme a vždy sme rešpektovali akékoľvek názory, máme ale za to, že špecifická vysokoodborná činnosť spoločnosti JAVYS by mala byť vedená v úrovni faktov a preukázateľných skutočností, nie v rovine subjektívnych emócií.

Radi preto aj zástupcov vašej redakcie privítame na pondelkovom verejnom zasadnutí, o ktorom sa zmieňujete.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články