Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Advokát Mišík je v jasnom konflikte záujmov, tvrdí sudkyňa Javorčíková

Katarína Javorčíková
Katarína Javorčíková
Zdroj: TASR - Tomáš Halász
07.11.2019 11:00

BRATISLAVA - Advokát Michal Mišík je v jasnom konflikte záujmov. Povedala to emeritná sudkyňa Katarína Javorčíková z iniciatívy Za otvorenú justíciu. Denník Sme ešte v utorok 5. novembra priniesol informáciu, že Mišík zastupuje sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a zároveň je členom Súdnej rady SR.


Práve najvyšší orgán sudcovskej samosprávy pritom zvažuje podanie disciplinárneho podnetu na Maruniakovú, ktorá bola medzi sudkyňami, u ktorých koncom augusta tohto roka zasahovala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Dôvodom je údajná komunikácia Mariana K. s bývalou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti Monikou Jankovskou.

V správach sa okrem iného spomína práve Maruniaková s tým, že mala údajne rozhodovať v civilnom spore o miliónových zmenkách televízie Markíza v prospech Mariana K. Pochybnosti v spise našlo aj Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré preveruje aj iné prípady, o ktorých rozhodovala Maruniaková. Tá je momentálne na materskej dovolenke.

„Nepochybný konflikt záujmov u Michala Mišíka vyplýva z toho, že ako advokát zastupuje sudkyňu, ktorej etické zlyhanie má súčasne vyhodnotiť ako člen súdnej rady. Dá sa to prirovnať k hraničnej situácii, keby ako člen senátu na súde súčasne právne zastupoval jednu z procesných strán v spore. Pán Mišík mal dve možnosti, buď to mohol oznámiť súdnej rade hneď, ako prijal zastupovanie sudkyne Maruniakovej a bol by vylúčený z ďalšieho konania súdnej rady v súvislosti s jej osobou, alebo toto zastupovanie odmietnuť, čo by bola lepšia alternatíva," povedala Javorčíková.

Informácie zaskočili štátnu tajomníčku

Informácie zaskočili aj štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Editu Pfundtner. „Prekvapila ma tá informácia a najmä to, že pán advokát o tom neupovedomil súdnu radu, ktorá sa to dozvedela z polície a podkladov k prípadu. Myslím si, že je tam istý konflikt záujmov," uviedla Pfundtner.

Mišík musel svoje konanie vysvetľovať aj predsedníčke súdnej rady Lenke Praženkovej. Svoj názor plánuje ozrejmiť aj ostatným členom rady v závere novembra. „Predsedníčka súdnej rady, Lenka Praženková, sa túto informáciu dozvedela vo štvrtok 31.10. tohto roka, pričom v tejto veci hneď iniciovala osobné stretnutie s Michalom Mišíkom. To sa uskutočnilo v pondelok 4.11.2019. Mišík podal osobné vysvetlenie a taktiež na základe tohto stretnutia poslal email všetkým členom Súdnej rady SR. Zároveň z jeho vlastnej iniciatívy bude situácia zaradená do programu ako jeden z bodov riadneho zasadnutia súdnej rady, na ktorom verejne odprezentuje svoj postoj. Následne súdna rada ako kolektívny orgán, ako aj samotná predsedníčka súdnej rady, zaujme oficiálne stanovisko," uviedla hovorkyňa súdnej rady Veronika Müller.

Ombudsmanka vyzvala oprávnené inštitúcie

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová vyzýva oprávnené inštitúcie a ich predstaviteľov, aby zvážili svoj postup v prípade člena Súdnej rady SR Michala Mišíka. Informovala o tom hovorkyňa Michaela Pavelková. Podľa ombudsmanky je nemysliteľné, aby Mišík ako člen súdnej rady zastupoval jednu z podozrivých sudkýň Zuzanu Maruniakovú, o ktorej rada rozhoduje.

O tom, že Maruniakovú zastupuje, informoval ešte v utorok 5. novembra denník Sme. S Mišíkom sa pre tieto skutočnosti stretla aj predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková. Najvyšší orgán sudcovskej samosprávy sa bude Mišíkom na jeho vlastný podnet zaoberať v závere novembra na zasadnutí.

„Zastupovanie sudkyne Zuzany Maruniakovej v prebiehajúcom trestnom konaní advokátom Michalom Mišíkom hodnotím ako očividne rozporné s jeho záujmom ako člena Súdnej rady Slovenskej republiky, ktorá na základe svojich doterajších postupov smeruje k vyvodeniu disciplinárnej zodpovednosti sudcov podozrivých z trestnej činnosti, ktorá bezprecedentným spôsobom znižuje dôveryhodnosť súdnictva v očiach verejnosti, dôveru v nezávislosť, nestrannosť, spravodlivé a objektívne rozhodovanie súdov v Slovenskej republike. Pritom v zmysle ústavy patrí do pôsobnosti súdnej rady zabezpečovať plnenie úloh verejnej kontroly súdnictva,“ uviedla Patakyová v listoch predsedovi parlamentu, predsedníčke súdnej rady a predsedovi Slovenskej advokátskej komory.

Mišíka môže podľa Patakyovej odvolať Národná rada SR, ktorá ho do funkcie zvolila. Verejná ochrankyňa práv oboznámila so zistenými informáciami predsedu národnej rady a vyzvala ho, aby ako oprávnený subjekt konal. Podľa ústavy sú totiž členmi súdnej rady traja členovia, ktorých volí a odvoláva parlament. „Keďže Michal Mišík bol za člena Súdnej rady Slovenskej republiky zvolený NR SR, nechávam na zváženie uplatnenie jej ústavných právomocí,“ dodala Patakyová. Ombudsmanka sa obrátila aj na Slovenskú advokátsku komoru, od ktorej žiada, aby zvážila podanie disciplinárneho podnetu na Mišíka pre možný konflikt záujmov.

„V tomto smere poukazujem na objektívnu nestrannosť a takzvanú teóriu zdania nestrannosti. Jej aplikáciou dochádzam k záveru, že člen súdnej rady Michal Mišík nie je v tejto veci nestranný a nachádza sa vo výraznom konflikte záujmov, ktorý môže naďalej spochybňovať už aj tak nízku dôveryhodnosť verejnosti v súdnu moc v Slovenskej republike. Michal Mišík nie je v tejto veci nestranný a nachádza sa vo výraznom konflikte záujmov, ktorý môže naďalej spochybňovať už aj tak nízku dôveryhodnosť verejnosti v súdnu moc v Slovenskej republike,“ uzavrela.

S Kočnerom komunikovali aj ďalší sudcovia

S Marianom K. údajne komunikovali aj ďalší sudcovia, napríklad Vladimír Sklenka. Tomu rovnako, ako v prípade Moniky Jankovskej medzičasom disciplinárny senát dočasne pozastavil výkon funkcie sudcu. O prerušenie výkonu funkcie požiadala sudkyňa Miriam Repáková, ktorá s Marianom K. údajne tiež komunikovala.

K celej situácii zasadalo viacero sudcovských rád, ktoré odporučili kolegom, aby sami zvážili pozastavenie výkonu svojej funkcie. Pre komunikáciu s obžalovaným podnikateľom odstúpil aj predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner. Súdna rada pri podozreniach preveruje aj majetkové priznania sudcov, v ktorých našla viacero závažných skutočností. Sudcovia budú mať príležitosť vysvetliť svoje konanie na pôde súdnej rady 14. novembra.

Špeciálny vyšetrovací tím zriadila aj polícia, ktorá zasahovala voči sudkyniam ešte v závere augusta tohto roka, keď im zaistila mobilné telefóny.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články