Horúčavy ešte nepovedali posledné slovo: Odborníci varujú, v týchto lokalitách sa majte na pozore | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Horúčavy ešte nepovedali posledné slovo: Odborníci varujú, v týchto lokalitách sa majte na pozore

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
26.07.2019 11:25

BRATISLAVA – Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred horúčavami na západe a juhu Slovenska. Ako sa píše na ich oficiálnej webovej stránke, výstraha druhého stupňa platí pre okresy v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji dnes od 14:00 do 18:00.


Teplota vzduchu na niektorých miestach v tejto časti Slovenska môže byť od 35 °C do 36 °C. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Takáto teplota vzduchu je v tejto ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ píše sa na stránke SHMÚ.

Meteorologické výstrahy na piatok
Meteorologické výstrahy
Zdroj: SHMÚ

Pre okresy Banskobystrického, Trenčianskeho a Košického kraja platí dnes v rovnakom čase výstraha prvého stupňa. V Banskobystrickom a Košickom kraji navyše v čase od 14:00 do 22:00 hrozia v niektorých okresoch aj búrky.

Cez víkend nás potrápia búrky

Na celom území Slovenska hrozia v sobotu a v nedeľu búrky s krúpami. Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahu 1. stupňa. Meteorológovia upozorňujú, že s búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.   

Meteorologické výstrahy na sobotu
Meteorologické výstrahy
Zdroj: SHMÚ

Pri búrkach je možný aj prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Môže dôjsť aj k stekaniu vody zo svahov, k zatápaniu pivníc či podchodov.

Meteorologické výstrahy na nedeľu
Meteorologické výstrahy
Zdroj: SHMÚ


Galéria

Ilustračné foto Meteorologické výstrahy na piatok Meteorologické výstrahy na sobotu Meteorologické výstrahy na nedeľu

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články