Streda, 21. apríl 2021. Meniny má Ervín, zajtra Slavomír.

Cukríky na FOTO obsahujú jedny z najnebezpečnejších farbív: Spôsobujú astmatický záchvat!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images, ŠVPS SR,
17.05.2019 19:30

BRATISLAVA – V žuvacích cukríkoch bola zistená prítomnosť zdraviu škodlivých emulgátorov. Z toho dôvodu ich potravinoví inšpektori nariadili stiahnuť z trhu. Po ich konzumácii hrozia alergické reakcie, astmatický záchvat, vznik tumorov štítnej žľazy či hyperaktivita u detí.


Analýzou vzorky výrobku „Kiss me - farbiace žuvacie cukríky s citrónovou, malinovou a príchuťou čiernych ríbezlí“ bola zistená prítomnosť farbiva tartrazín (E102). Emulgátor podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR nie je uvedený v zložení výrobku. V cukrovinke bolo odhalené aj prekročenie najvyššieho množstva farbiva chinolínová žltá (E104).

ŠVPS SR varuje pred
Zdroj: ŠVPS SR,


Čítajte aj: Šokujúce odhalenie v zdravej maškrte: FOTO Obsahovala nadlimitné množstvo karcinogénnej látky


Maškrta (100-gramové balenie) so šaržou AKD a dátumom spotreby do budúcoročného 30. marca pochádza z Poľska a jej dodávateľom je maďarská spoločnosť Ker-Any Export Kft.

ŠVPS SR varuje pred
Zdroj: ŠVPS SR,

Úradnú kontrolu vykonala Regionálna veterinárna a potravinová správa Levice v prevádzke Jednoeurovka na ulici Ľudovíta Štúra.

Inšpektori nariadili výrobok stiahnuť z trhu.

Nebezpečné "éčka"

Tartrazín (E102) spôsobuje alergie a môže vyvolať astmatický záchvat. Dokonca sa spája so vznikom tumorov štítnej žľazy. Môže spôsobiť detskú hyperaktivitu. Látka je zakázaná v krajinách ako Nórsko alebo Rakúsko.

Chinolínová žltá (E104) vyvoláva alergie a hyperaktivitu u detí.


Galéria

Ilustračné foto ŠVPS SR varuje pred ŠVPS SR varuje pred

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články