Po teplom týždni nastáva zmena: Slovensko zasiahnu silné dažde, hrozia aj lavíny | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Po teplom týždni nastáva zmena: Slovensko zasiahnu silné dažde, hrozia aj lavíny

Počasie.
Počasie.
Zdroj: Getty Images
27.04.2019 13:19

BRATISLAVA - Východ a časť stredného Slovenska čakajú v sobotu a v nedeľu silné dažde. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa.


SHMÚ predpovedá ojedinele úhrn zrážok od 35 do 55 milimetrov. "Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," varujú meteorológovia.

Výstrahy platia pre sobotu
Zdroj: shmu.sk

Výstrahy platia pre sobotu
Zdroj: shmu.sk

Lavínové nebezpečenstvo už iba vo vysokých polohách Tatier

V najvyšších polohách Vysokých, Nízkych a Západných Tatier (nad 1700 metrov nad morom) trvá v sobotu malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej stupnice.  Ako informoval Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku, výrazné oteplenie a nočný dážď môžu byť spúšťačom menších samovoľných lavín z mokrého, najmä novšieho snehu. Starý, podkladový sneh je všeobecne dobre spevnený. 

„Uvoľnenie lavín je možné iba ojedinele na veľmi strmých svahoch pri veľkom dodatočnom zaťažení. Vo výnimočných prípadoch je možné uvoľnenie spontánnych kĺzavých (základových) lavín na veľmi strmých trávnatých svahoch,“ doplnil Krajčí.

Pohľad z Lomnického štítu.
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

V sobotu ráno bolo na horách oblačno s dažďom. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od dvoch do desiatich stupňov Celzia, počas dňa sa bude ochladzovať. Popoludní sa očakávajú výrazné zrážky, ojedinele až 35 až 55 milimetrov, snežiť môže iba v najvyšších polohách Vysokých Tatier. 


Galéria

Počasie. Výstrahy platia pre sobotu Výstrahy platia pre sobotu Pohľad z Lomnického štítu.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články