Pod Tatrami sa opäť rozhorelo: Požiar v národnom párku zničil niekoľko hektárov lesa | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Pod Tatrami sa opäť rozhorelo: Požiar v národnom párku zničil niekoľko hektárov lesa

Hasiči likvidovali požiar na Kysuciach.
Hasiči likvidovali požiar na Kysuciach.
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová
06.04.2019 14:45

TATRANSKÁ LOMNICA - Iba pred pár dňami likvidovali hasiči lesný požiar, ktorý pod Tatranskými Zrubmi vo Vysokých Tatrách zničil zhruba 1,3 hektára lesa na území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u). V piatok (5. 4.) popoludní sa rozhorelo opäť.


„Zopakoval sa scenár z minulého víkendu, kedy oheň hneď dvakrát úradoval v blízkosti Strání pod Tatrami,“ uviedla Martina Petránová zo ŠL TANAP-u. Aj tentoraz požiar vypukol neďaleko rómskej osady, plamene sa rovnako ako pred týždňom rozšírili z trávnatých plôch až do lesného porastu. Ten sa nachádza na území v správe tatranských lesníkov, konkrétne v ochrannom obvode Tatranské Matliare. „Na mieste boli až do večera hasiči, ktorí likvidovali posledné zvyšky požiaru. Oheň zasiahol 3,38 hektára lesa,“ upozornila Petránová s tým, že ŠL TANAP-u predbežne odhadli škodu na zhruba 8.000 eur. 

Lesníci v tejto súvislosti opäť apelujú na ľudí, aby boli počas teplých slnečných dní obzvlášť ohľaduplní a správali sa primerane k prostrediu, v ktorom sa nachádzajú. „To znamená, nepoužívali otvorený oheň a neodhadzovali ohorky z cigariet počas prechádzok v prírode,“ zdôraznila Petránová. K výzve sa pridávajú aj ochranári, riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko pripomenul, že takéto požiare, ktorých je na území najväčšieho národného parku čoraz viac, spôsobujú nielen ekonomické škody, ale majú negatívny vplyv aj na pôdu, rastlinstvo a živočíšstvo v postihnutej oblasti.

„Pohyblivejšie jedince pri troche šťastia dokážu ujsť, veľké percento menej pohyblivých druhov také šťastie nemá a v ohni zahynie. Zhorenisko je cintorínom živočíchov, najmä hmyzu, obojživelníkov, plazov, drobných cicavcov a vtáčích hniezd s vajíčkami,“ uzatvára Majko. Jeden z najväčších požiarov na území TANAP-u zasiahol vlani 30- hektárovú plochu v 4. a 5. stupni ochrany prírody v lokalite nad Kežmarskými Žľabmi. Škody na prírode, ktoré oheň napáchal, vtedy vyčíslili na 1,3 milióna eur. Vtedy sa požiar taktiež rozšíril zrejme kvôli nedbalosti ľudí a manipulácii s otvoreným ohňom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články