Anonymný útok na protesty Za slušné Slovensko nevyšiel: Prokurátor ich odmietol | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Anonymný útok na protesty Za slušné Slovensko nevyšiel: Prokurátor ich odmietol

Protest Za slušné Slovensko v Bratislave
Protest Za slušné Slovensko v Bratislave
Zdroj: Martin Bublavý
11.02.2019 10:27

BRATISLAVA - Anonymné trestné oznámenie na organizátorov protestov Za slušné Slovensko, ktoré sa týkalo podozrení zo štátneho prevratu či korupcie, odmietol prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I už na začiatku januára. Vyplýva to z vyjadrenia prokurátora a hovorcu Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP) Mateja Izakoviča.


"V uvedenej veci prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I po vyžiadaní spisového materiálu a po jeho preštudovaní uznesením zo dňa 8. januára postupom podľa paragrafu 197 odseku 1 písmena d) Trestného poriadku odmietol vec anonymného trestného oznámenia na predstaviteľov iniciatívy Za slušné Slovensko, pretože nebol dôvod na začatie trestného stíhania a ani na iný postup podľa Trestného poriadku," odpovedal v pondelok Izakovič.

"K dôvodom rozhodnutia možno v stručnosti uviesť, že anonymné podanie neobsahovalo žiadne konkrétne skutočnosti vo vzťahu k nejakej domnelej trestnej činnosti. Neopisovalo žiadne konkrétne udalosti vymedziteľné bližšie v čase alebo priestore, žiadne konkrétne konanie určitých osôb. Z uvedeného podania nevyplynulo žiadne podozrenie z nejakého trestného činu, ktorý by mal byť spáchaný nejakým konaním konkrétnej osoby. Predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť 8. januára," konkretizoval ďalej prokurátor KP v Bratislave.

Trestné oznámenie na organizátorov protestov prišlo v októbri minulého roka. Informovala o tom v nedeľu večer (10.2.) televízia Markíza. Organizátori sa podľa oznámenia mali snažiť o štátny prevrat, zmenu pomerov v krajine a mal ich platiť americký finančník George Soros. Policajná NAKA si začala postupne organizátorov predvolávať a zamerala sa najmä na financie a bankové účty. Organizátori považovali dianie okolo nich za šikanovanie a zastrašovanie, polícia naopak tvrdila, že preveruje korupciu a predvoláva si osoby, ktoré mohli byť zneužité či poškodené.

"Tieto argumenty orgánov činných v trestnom konaní sa však po zverejnení výsluchov začali rúcať. Najskôr vyšlo zo špeciálnej prokuratúry, že pochybil ich človek a prípad presunuli na okres. Podobne anonym spadol aj z najvyššieho poschodia polície," informovala ďalej televízia. O svoju funkciu prišiel aj šéf NAKA Peter Hraško, pretože nepresne informoval o tejto kauze policajného prezidenta Milana Lučanského.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články