Ochranári žiadajú úplný zákaz strieľania zabehnutých psov | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Ochranári žiadajú úplný zákaz strieľania zabehnutých psov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
20.11.2018 19:30

BRATISLAVA – Ochranári zvierat dnes na ministerstve pôdohospodárstva odovzdali hromadnú pripomienku k návrhu novely zákona o poľovníctve, ktorú za tri dni podpísalo skoro desaťtisíc ľudí.


Pripomienku odovzdali zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, predsedníčka Združenia za práva zvierat Diana Truchlíková a ekologický aktivista Martin Hojsík. „Zvierací ombudsman víta iniciatívu ministerstva k zmene zákona. Vníma ho ako dobrú príležitosť, ako reagovať na problémové situácie, s ktorými sa ako ochranárske združenie roky stretáva a navrhuje preto zmeny, ktoré by tieto problémy mohli pomôcť efektívne riešiť,“ uviedla Stanová vo vyhlásení.

Ochranári v pripomienke žiadajú úplný zákaz strieľania psov a mačiek poľovníkmi. V prípade zabehnutého psa v lese či na poli navrhujú iné spôsoby, napríklad odchyt alebo pokutu pre majiteľa. „Za posledné roky informovali médiá o desiatkach prípadoch, keď poľovník zastrelil psa, ktorý bol so svojím pánom na prechádzke v lese, alebo dokonca zabehnutého psa v tesnej blízkosti obce,“ uviedla Stanová. Ak sa podľa nej pripomienky podarí presadiť, takýto odstrel už nebude možný, dokonca bude postihnutý okrem zákazu činnosti aj finančnou pokutou.

V pripomienkach ochranári tiež žiadajú možnosť postarať sa o zranenú zver, čo podľa teraz platného zákona môže iba poľovník. Ak tak urobí človek, ktorý nie je poľovníkom, vystavuje sa riziku trestného stíhania za trestný čin pytliactva. Navrhujú aj úpravu v oblasti takzvaného mimoriadneho lovu zveri s cieľom radikálne znížiť jej stavy. Takýto lov by sa mal podľa ochranárov povoliť iba v prípade, že sú škody na majetku skutočne veľké a reálne preukázateľné a ak sa iné opatrenia ukázali ako neúčinné.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články