Nečakaný koniec sudcu, ktorý rozhodol proti prezidentovi: Iba pár dní po tom, ako sa pustil do Kisku | Topky.sk

Nedeľa, 18. august 2019. Meniny má Elena, Helena, zajtra Lýdia.

Nečakaný koniec sudcu, ktorý rozhodol proti prezidentovi: Iba pár dní po tom, ako sa pustil do Kisku

Sudca Okresného súdu Poprad Miroslav Radačovský, ktorý rozhodoval v kauze Kiskových pozemkov.
Sudca Okresného súdu Poprad Miroslav Radačovský, ktorý rozhodoval v kauze Kiskových pozemkov.
Zdroj: TASR - Adriána Hudecová
02.11.2018 09:30

POPRAD - Pred pár dňami sa sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský zviditeľnil vyjadreniami, ktoré vyriekol po rozhodnutí v ostro sledovanom pozemkovom spore prezidenta Andreja Kisku. Zožal za to kritiku a tak sa rozhodol odísť z funkcie, informuje portál týždenníka Plus 7 dní.


„Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký ľud alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“ povedal sudca Radačovský krátko po vynesení rozsudku v kauze, ktorá sa týkala pozemkov v obci Veľký Slavkov. Ako je známe, o pôdu s výmerou 1,2 hektára sa s prezidentom Andrejom Kiskom súdil popradský zubár Ján Franc. Sudca napokon rozhodol, že lukratívne pozemky pod Tatrami patria lekárovi.

Sudca sa necíti byť zaujatý

Ako ďalej uvádza týždenník, samotný verdikt nikto nespochybnil, ani prezident Andrej Kiska, avšak spomenuté vyjadrenia Radačovského zaváňali zaujatosťou sudcu voči jednej strane sporu. Jeho slová sa rozhodol preskúmať aj minister spravodlivosti Gábor Gál. Radačovský sa zaujatý rozhodne necítil, píše Plus 7 dní. „Len som odpovedal na otázku novinára, ktorý sa ma opýtal, akoby som ja reagoval po takomto verdikte v pozícii prezidenta,“ vysvetľuje sudca.

Aj vzhľadom na situáciu, ale najmä vraj preto, aby nevznikli pochybnosti o jeho nezaujatom rozhodovaní v predmetnej veci, keďže táto ešte nie je právoplatná, sa sudca Radačovský rozhodol, že vo funkcii sudcu skončí. „Vo veci som postupoval objektívne, nestranne a som presvedčený, že rozhodol som zákonne a v súlade so zásadou spravodlivosti.... v rámci sebareflexie čestne prehlasujem, že po vypracovaní rozsudku v tejto veci, t.j. po uplynutí lehoty 30 dní, písomne oznámim prezidentovi republiky, že sa vzdám funkcie sudcu,“ napísal podľa informácií Plus 7 dní okrem iného sudca Radačovský v liste, ktorý adresoval ministrovi spravodlivosti.

Ministerstvo spravodlivosti reagovalo: Žiadny list sme nedostali

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nedostal doteraz žiaden list od sudcu Miroslava Radačovského. Potvrdila to hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.

Minister spravodlivosti Gábor Gál
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Ako ďalej vysvetlila, sudca Radačovský ešte v máji oznámil, že sa vzdáva funkcie kvôli odchodu do dôchodku. "Sudca Okresného súdu v Poprade, JUDr. Miroslav Radačovský, doručil ešte 14.5.2018 predsedovi Okresného súdu Poprad oznam, že ku dňu 1.1.2019 sa vzdáva výkonu funkcie sudcu. Dôvodom bolo jeho dovŕšenie veku 65 rokov a odchod do dôchodku," vysvetlila hovorkyňa.

Ako doplnila Drobová, ak sudca oznámi prezidentovi SR v priebehu decembra 2018, že sa vzdáva funkcie sudcu, funkcia mu zo zákona zaniká uplynutím mesiaca, v ktorom oznámil vzdanie sa funkcie. Predseda Okresného súdu v Poprade informoval o odchode z funkcie rezort spravodlivosti v októbri. "Predseda OS Poprad adresoval v októbri 2018 ministrovi spravodlivosti žiadosť o určenie voľného miesta sudcu, pretože pri vzdaní sa výkonu funkcie sudcu sa miesto sudcu nestáva automaticky voľným," priblížila Drobová.

Týždenník Plus 7 dní informoval, že Radačovský oznámil listom adresovaným ministrovi spravodlivosti svoj odchod z funkcie. Dôvodom podľa týždenníka malo byť najmä to, aby nevznikli pochybnosti o jeho nezaujatom rozhodovaní vo veci sporu prezidenta SR Andreja Kisku, keďže ešte nie je právoplatná. 

Prezident spor o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov prehral, rozsudok nie je právoplatný. Svojimi vyjadreniami pre médiá sudca prezidenta nepriamo vyzval, aby po verdikte odstúpil zo svojej funkcie. Jeho slová mal preskúmať minister spravodlivosti, ako aj predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Obaja mali posúdiť, či jeho vyjadrenia na adresu hlavy štátu nie sú dôvodom na podanie disciplinárneho návrhu.


Galéria

Sudca Okresného súdu Poprad Minister spravodlivosti Gábor Gál

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články