Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Akú cenu má život? Bezdomovec sa chcel zabiť, záchranári zanedbali starostlivosť a o deň zomrel

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: topky
17.08.2018 12:15

BRATISLAVA - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) ukončil preverovanie práce bratislavských záchranárov v resocializačnej komunite Antona Srholca - Resoty. Pri smrti bezdomovca zistil pochybenia bratislavskej záchranky. Potvrdila to hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová.


"Zdravotná starostlivosť zo strany Zdravotnej záchrannej služby (ZZS) Bratislava nebola pacientovi poskytnutá správne. Úrad zistil nedostatky v nesprávnom diagnostickom postupe. Prípad posudzoval nezávislý konzultant zo špecializačného odboru urgentná medicína," uviedla Pivarčiová. Ak úrad pri výkone dohľadu zistí nedostatky v poskytnutej zdravotnej starostlivosti, môže poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti uložiť pokutu, zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok či opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. 

Pivarčiová spresnila, že poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti môžu uložiť až niekoľkotisícovú pokutu. Pokiaľ je poskytovateľom právnická osoba, pokuta môže byť až 9958 eur, ak je to fyzická osoba, sankcia môže ísť do výšky 3319 eur. Výšku pokuty určuje úrad podľa závažnosti zistených nedostatkov a ich následkov. Bratislavská resocializačná komunita Antona Srholca - Resoty sa koncom januára sťažovala na postup záchranárov pri zásahu u jedného z jej obyvateľov. Muž, ktorý sa pokúsil o samovraždu, na druhý deň po zásahu záchranárov zomrel.

 Resoty tvrdili, že zdravotníci u neho zanedbali starostlivosť. Bratislavská záchranná služba sa vyjadrila, že ÚDZS uložil Záchrannej zdravotnej službe Bratislava prijať v tejto súvislosti nápravné opatrenia v stanovenej lehote. "Naša organizácia v súlade so závermi ÚDZS prijala v tejto veci nápravné opatrenia tak, aby sa v budúcnosti podobné pochybenia v postupe našich zamestnancov viac neopakovali," uviedla ZZS.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články