Šokujúce výsledky kontrol potravín: Pokuty za milióny, myši, pleseň a... FOTO na vlastné riziko | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Šokujúce výsledky kontrol potravín: Pokuty za milióny, myši, pleseň a... FOTO na vlastné riziko

Výsledky úradnej kontroly potravín za prvý polrok 2018.
Výsledky úradnej kontroly potravín za prvý polrok 2018.
Zdroj: MPRV SR
14.08.2018 20:00

BRATISLAVA – Potravinoví inšpektori agrorezortu za prvý polrok 2018 vykonali 25-tisíc kontrol potravín od prvovýroby až po pulty obchodov. Nedostatky zistili v 2.363 prípadoch, čo predstavovalo 9,4 percenta. Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala 14. augusta, o tom informovala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) spolu s ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefom Bírešom.


Inšpektori objavili takmer 3-tisíc nedostatkov, pokuty prevyšujú 3 milióny eur 

Od 1. januára do 30. júna 2018 zrealizovali inšpektori ŠVPS SR vyše 25-tisíc kontrol potravín na celom Slovensku. Nedostatky objavili v 2.363 prípadoch, čo predstavuje 9,4 percenta pochybení. Inšpektori rozdali 842 blokových pokút v celkovej výške 29.059 eur. Cielené kontroly prebiehali v pracovnom čase a aj mimo pracovnej doby. Z celkového počtu 10.739 kontrolovaných prevádzok boli nedostatky zistené v 2.077 prevádzkach, čo predstavuje porušenosť 19 percent.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

„Kontroly vykonáva nielen na vlastný podnet ŠVPS SR, ale často aj na podnety spotrebiteľov,“ uviedla Matečná s tým, že spotrebitelia sú veľmi súčinní pri týchto kontrolách. Ústredný riaditeľ ŠVPS SR avizoval, že výška udelených pokút za prvý polrok prevyšuje 3 milióny eur.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

Najviac pochybení malo ovocie a zelenina

Ako problematické sa podobne ako vlani ukázalo ovocie a zelenina. Najviac pochybení si pripísali jablká, paprika, paradajky, hrozno, kapusta či kel.

Vo vajíčkach a v mäse bola nájdená salmonelóza

Vo vajíčkach a mechanicky separovanom hydinovom mäse úradovali nebezpečné baktérie Salmonella.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

Spišské párky mali menší obsah tuku

Prehrešky objavili kontroly aj v skupine zaručených tradičných špecialít - v Spišských párkoch namerali obsah tuku pod stanovený limit. Previerkami neprešla ani pukancová kukurica s maslovou príchuťou, ktorá chutila a zapáchala výrazne po oxidácii.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

Ovocný sirup obsahoval syntetické farbivo

Na zozname nevyhovujúcich potravín skončil aj piešťanský extra hustý sirup s príchuťou lesného ovocia, ktorý doplatil na nepriznané farbivo Brilantná modrá (E133). Kontrolóri Tiež identifikovali nedostatočne zabezpečený sklad ovocia proti vnikaniu živých škodcov.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

Falšovanie pôvodu mrkvy, petržlenu a paradajok

Závažné porušenia predpisov odhalili špeciálne kontroly zamerané na vysledovateľnosť čerstvého ovocia a zeleniny. Zamlčaný alebo sfalšovaný pôvod zistili v prípade mrkvy a petržlenu z Poľska a Holandska a paradajok zo Španielska, Talianska, Turecka, Maroka a Belgicka. „Vo viacerých prípadoch bolo preukázané, že prevádzkovatelia potravinárskych podnikov uvádzali nepravdivú informáciu o krajine pôvodu zeleniny už v interných dodacích dokladoch, kde bola zmenená krajina pôvodu z Poľska na pôvod Slovenska,“ ozrejmil J. Bíreš. Tovar so sfalšovaným alebo neoznačeným pôvodom inšpektori na mieste zakázali ďalej distribuovať. Zistené nedostatky budú riešené v správnom konaní, pričom pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100-tisíc eur.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

Na sfalšovaný tovar doplácajú spotrebitelia a slovenskí pestovatelia

Generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský zdôraznil, že na sfalšovaný tovar okrem spotrebiteľov doplácajú aj slovenskí pestovatelia. „Tovar so sfalšovaným pôvodom poškodzuje nielen spotrebiteľov, ale doplácajú naň aj poctiví slovenskí pestovatelia. Nedopustíme, aby na popularite slovenských výrobkov niekto parazitoval,“ oznámil Lapšanský, podľa ktorého agrorezort identifikoval viacerých veľkých dodávateľov, ktorí preukázateľne predávajú viac zeleniny a ovocia, než sú schopní dopestovať a tiež ponúkajú plodiny v čase, kedy na Slovensku nedozrievajú. „Takéto praktiky deformujú trh a likvidujú našich poľnohospodárov,“ doplnil.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

V rámci cielených kontrol zameraných na vysledovateľnosť ovocia a zeleniny navštívila potravinová kobra aj trhoviská, kde dochádza najčastejšie k predaju tovaru bez sprievodných dokladov alebo vydávaného za "domáci", t.j. zo záhradkárskych prebytkov. Inšpektori tak nadviazali na kontroly trhovísk vykonaných počas pestovateľskej sezóny v minulom roku.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

„Zaznamenali sme rastúci dopyt spotrebiteľov po čerstvých a lokálnych produktoch. Žiaľ, to zneužívajú niektorí špekulanti, ktorí nakúpia v reťazcoch typu Cash&Carry a potom potraviny podvodne vydávajú za doma vypestované. Proti takýmto špekulantom zakročíme tvrdšími sankciami a intenzívnejšími kontrolami pôvodu,“ varuje Lapšanský. Z celkového počtu 200 kontrol boli zistené nedostatky v 67 prípadoch, čo predstavuje 38 percent pochybení. Trhovníci pohoreli najmä na chýbajúcej evidencii dopestovaného alebo predaného ovocia a zeleniny pre „malé množstvá“, t.j. "predaj z dvora", na nesplnení povinnosti registrácie a chýbajúcich nadobúdacích dokladoch na predávaný tovar.

Výsledky úradnej kontroly potravín
Zdroj: MPRV SR

Vinárski inšpektori vytkli vínam chýbajúci pôvod hrozna

Cielené kontroly podnikli aj vinárski inšpektori, ktorí preverovali predaj zahraničných vín v maloobchodných reťazcoch a veľkoobchodných skladoch. Kontrolám podrobili aj predaj slovenských a zahraničných sudových vín v špecializovaných maloobchodných predajniach a zariadeniach spoločného stravovania. Vinárski inšpektori hodnotili kvalitu, označovanie a aj zdravotnú neškodnosť predávaných vín. Z celkového počtu 46 testovaných vzoriek nevyhovelo 25. Najviac nedostatkov sa týkalo nečistej vône a chuti. Inšpektori vytkli vínam aj chýbajúci pôvod hrozna. Vo väčšine prípadov vína so zistenými nedostatkami boli označené krajinou pôvodu Maďarsko.

Agrorezort bude v kontrolách pokračovať

Počas úradných kontrol bolo odobratých 6.898 vzoriek potravín, z čoho boli k 14. augustu ukončené testy 5.832 vzoriek. Predpisy porušilo 241 vzoriek, čo predstavuje 4,1 percenta. V kontrolách bude agrorezort pokračovať až do konca roka. Minulý rok uskutočnil približne 45-tisíc kontrol zameraných na kvalitu a bezpečnosť potravín.


Prečítajte si aj: Inšpekčná kontrola sa skončila fiaskom: Víno páchlo po myšine, šokovali aj hnilé zemiaky s mäsomGaléria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články