Slovák v zahraničí si zaslúžil významný titul: Za rytiera ho vymenoval nórsky kráľ Harald | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Slovák v zahraničí si zaslúžil významný titul: Za rytiera ho vymenoval nórsky kráľ Harald

Ján Zima a František Kašický
Ján Zima a František Kašický
Zdroj: mzv.sk
01.06.2018 17:40

OSLO - Nórsky kráľ Harald V. udelil vysoké štátne vyznamenanie slovenskému občanovi, prezidentovi Spoločnosti priateľov Slovenska v Nórsku Jánovi Zimovi, ktorého vymenoval za rytiera 1. triedy Kráľovského radu za zásluhy.


Informovala o tom Spoločnosť priateľov Slovenska v Nórsku (Norsk Slovakisk Forum; NSF). V rozhodnutí o udelení štátnych vyznamenaní, ktoré tento týždeň oficiálne zverejnili na stránke nórskeho Kráľovského paláca, sa uvádza, že kráľ Harald V. ocenil Zimu, prekladateľa a učiteľa jazykov v Osle, za jeho pôsobenie pri posilňovaní nórsko-slovenských vzťahov.

Ide o prvé takéto ocenenie slovenského občana žijúceho v Nórsku, uviedla Spoločnosť priateľov Slovenska v Nórsku s tým, že je to tiež nórsky kompliment Slovenskej republike pred historicky prvou štátnou návštevou prezidenta SR Andreja Kisku v tejto krajine, na ktorú pocestuje v dňoch 4.-6. júna. Nórsky kráľovský rad za zásluhy udeľujú od 1985 cudzincom, no tiež nórskym občanom žijúcim v zahraničí a diplomatom za "významné služby v záujmoch Nórska".


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: MZV SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články