POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch testovali aj Česi: Zaujímavé odhalenia, rozdiel takmer všade | Topky.sk

Piatok, 22. jún 2018. Meniny má Paulína, zajtra Sidónia.

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch testovali aj Česi: Zaujímavé odhalenia, rozdiel takmer všade

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: thinkstock.com
13.10.2017 09:25

BRATISLAVA - Ďalšie testy! Po Slovákoch testovali dvojakú kvalitu potravín aj Česi. Aj tento raz výsledky asi nikoho neprekvapia. Pozrite si rozdielne detaily testovaných potravín, na ktoré si posvietili odborníci.


Z 21 testovaných detských výživ, krmív pre domáce zvieratá a privátnych výrobkov obchodných reťazcov predávaných v podobnom obale v Nemecku, Rakúsku, Česku, Slovensku a Maďarsku, ich bolo rovnakých iba sedem. Tri výrobky boli mierne odlišné, 11 ich bolo iných. Výsledky vyšetrovania, ktoré vypracovala Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe, zverejnili včera.

Nedávno testy spravili aj Slováci, pozrite si výsledky

Napríklad v špagetách vyrábaných pre rakúsky trh bola kvalitnejšia pšenica. Výrobok predáva Billa pod značkou Clever špagety.

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch
Zdroj: archív

Nemecký kečup od Penny mal vyšší obsah paradajok než maďarský a český.

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch
Zdroj: archív

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch
Zdroj: archív

V nemeckej pizzi predávané v Globusu bol použitý eidam a mozzarela, zatiaľ čo v tej, ktorú predával reťazec v Nemecku, bola namiesto syra náhradka z rastlinného tuku. Pizza Lidl Alfredo bola vo všetkých štátoch rovnaká.

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch
Zdroj: archív

Hovorkyňa Globusu Pavla Hobíková upozornila, že z 667 potravín predávanými pod privátnou značkou sa ich 402 nelíši, výrobca aj zloženie je rovnaké. Zvyšok sa potom snažia odoberať od regionálnych dodávateľov, ktorí ich dodávajú na trh aj pod svojimi značkami. "Čo sa týka Korrekt pizze salámová, tento konkrétny výrobok dopredávajú a sme už niekoľko týždňov v rokovaní s novým dodávateľom zo zahraničia. Zloženie bude zodpovedať nemeckému produktu," dodala Hobíková.

Mierne rozdiely boli v testovaných dojčenských výživách. Presné dávky s príchuťou banán, broskyňa a jablko mali vo všetkých krajinách rovnaké zloženie, tekvicová určená pre slovenský trh mala v sebe 90 percent tekvice, nemecká potom len 65 percent, zvyšok bol nahradený škrobom.

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch
Zdroj: archív


"Tu sa tiež potvrdil trend dvojakej kvality potravín, avšak obrátene, kedy nemeckí spotrebitelia dostávajú dojčenskú výživu s nižším obsahom základnej zložky. Nevidím dôvod, prečo by mali mať ako českí, tak napríklad nemeckí zákazníci rozdielnu kvalitu," uviedol minister poľnohospodárstva Marian Jurečka (KDU -ČSL).

Líšili sa tiež broskyne od Penny, ktoré v Maďarsku boli dosladzované sirupom, v Česku, Rakúsku a Nemecku cukrom. Naopak mandarínky tej istej značky boli vo všetkých krajinách rovnaké. Kúsky ananásu od Globusu sú v rôznych krajinách odlišné, podobne je to u podobného výrobku od Lidli. V Nemecku a Rakúsku sú v ňom kúsky nakladané v ananásovej šťave, vo zvyšku štátov v cukrovom sirupe. Navyše podľa ministra sa predávajú v Nemecku lacnejšie než v ČR.

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch
Zdroj: archív


Podľa hovorkyne Lidlu Zuzany Holej však o identické výrobky, hoci sa oboje volajú Freshona ananás (raz v sladkom náleve, druhýkrát vo vlastnej šťave), nejde. "Na etikete produktov je tiež uvedený iný názov. Tu teda išlo o porovnanie úplne odlišných výrobkov. Všetky etikety našich výrobkov vždy spĺňajú náležitosti vyplývajúce z platnej legislatívy SR," dodala.

Tiež limonáda predávaná v Globuse sa líšila na českom a nemeckom trhu. Na Slovensku sa v nej používajú sladidlá a jablková šťava, v Nemecku je potom viac pomarančovej šťavy.

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch
Zdroj: archív

Jahodový džem od Lidlu bol vo všetkých štátoch rovnaký, iné boli pasírované paradajky.

POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL Po Slovákoch
Zdroj: archív


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, Topky.sk
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články