Slováci, o pár dní sa začnete triasť od zimy: Sviatkovať budeme v brutálnych mrazoch | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Slováci, o pár dní sa začnete triasť od zimy: Sviatkovať budeme v brutálnych mrazoch

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
02.01.2017 21:07

BRATISLAVA - Prvý novoročný týždeň bude spočiatku priemerne chladný, no na koniec pracovného týždňa si pre nás počasie pripravilo mrazivé prekvapenie - Troch kráľov budeme oslavovať vo veľkej zime. Preto sa odporúčame v prípade sviatočnej lyžovačky poriadne zababušiť.


Ak plánujete lyžovačku už dnes, vo väčšine vysokohorského terénu na Slovensku trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Kritické môžu byť strmé východné, juhovýchodné a južné svahy, kam bola previata väčšina snehu z posledného sneženia, uvádza Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

PONDELOK

Pondelok má byť podľa predpovede jasný až polojasný, pričom zrána sa v nižších polohách môže vyskytnúť hmla alebo nízka oblačnosť. Tá sa môže udržať aj po celý deň. Južný vietor o rýchlosti 1 až 4 m/s problémy robiť nebudeme. Najnižšia nočná teplota 0 až -5 st. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň.

Predpoveď počasia
Zdroj: predpovede.topky.sk

UTOROK

Utorok nás čaká veľmi podobné počasie. Opäť možno očakávať jasno až polojasno, ráno v nižších poloch miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Tá môže od severozápadu pribúdať v priebehu dňa. Vietor bude opäť južný s rýchlosťou 1 až 4 m/s. Najnižšia nočná teplota 1 až -3 st. Najvyššia denná teplota -5 až 0 stupňov.

Predpoveď počasia
Zdroj: predpovede.topky.sk

STREDA

Stred týždňa prinesie menšiu zmenu - jemné oteplenie. Zároveň sa možno opäť pripomenie sneh, na severe miestami, v iných častiach Slovenska len ojedinele v podobe občasného sneženia alebo snehových prehánok. Inak nás čaká prevažne oblačné až zamračené počasie, vietor bude fúkať slabý severozápadný s rýchlosťou 1 až 5 m/s. Najnižšia nočná teplota 0 až -5 st. Najvyššia denná teplota -2 až 3 stupne.

Predpoveď počasia
Zdroj: predpovede.topky.sk

ŠTVRTOK

Štvrtok nás privíta oblačným až zamračeným počasím. Na mnohých miestach sa dá očakávať sneženie, na severe dokonca výdatnejšie. Vietor trochu zosilnie, čakať môžeme južný s rýchlosťou 3 až 7 m/s. Najnižšia nočná teplota -8 až -14 st. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň.

Predpoveď počasia
Zdroj: predpovede.topky.sk

PIATOK

Sviatok Troch kráľov bude poriadne mrazivý. Už v noci môžu teploty na severe klesnúť až na -15 stupňov, cez deň to nebude omnoho lepšie. Okrem toho nás privíta polooblačné až oblačné počasie, tentoraz však sneh môžeme čakať ojedinele iba na severe. Fúkať bude južný vietor s rýchlosťou 1 až 5 m/s. Najnižšia nočná teplota -6 až -15 st. Najvyššia denná teplota -12 až -5 stupňov.

Predpoveď počasia
Zdroj: predpovede.topky.sk

Na hrebeňoch Tatier môže byť víchrica

Na hrebeňoch Tatier môže byť víchrica. Miestami môže rýchlosť vetra dosahovať 90 až 110 km/h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahu prvého stupňa. Platí pre okresy Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad. Táto rýchlosť predstavuje podľa SHMÚ potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. V tomto období a oblasti je síce bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pre okres Liptovský Mikuláš vydal SHMÚ aj výstrahu druhého stupňa pred ľadovou povodňou. Výstraha pred takouto povodňou platí i pre okresy Martin a Čadca, je však nižšia, prvého stupňa.

Slovenská správa ciest (SSC) zas upozorňuje vodičov na možnosť poľadovice, mali by si preto na cestách dávať pozor. "Pri nízkych teplotách je na mokrých a vlhkých vozovkách, na mostoch a pri vodných tokoch zvýšené riziko výskytu námrazy a poľadovice," uvádzajú cestári na svojom webe. Informujú zároveň, že všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až mokrý. Zjazdné sú aj cesty I., II. a III. triedy, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý.

"V hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska sú vozovky pokryté vrstvou kašovitého až utlačeného snehu do troch cm, miestami do piatich cm," upozorňuje SSC. Vodiči by mali byť pripravení aj na hmlu, ktorá je na západe západného a na severe stredného Slovenska.


Galéria

Ilustračné foto Predpoveď počasia Predpoveď počasia Predpoveď počasia Predpoveď počasia Predpoveď počasia

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, ph
FOTO: thinkstock.com, predpovede.topky.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články