Streda, 28. júl 2021. Meniny má Krištof, zajtra Marta.

Hrozí znovuzavedenie poplatku za prednostné vyšetrenie? Slováci by s tým súhlasili

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
13.12.2016 15:10

BRATISLAVA - Pacienti sú ochotní zaplatiť si za konkrétny termín u lekára. U všeobecného doktora by tak urobil každý druhý človek, u špecialistu dve tretiny respondentov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Telefonicky ho realizovala v októbri a novembri tohto roka agentúra GFK na vzorke 1000 respondentov vo veku 18 a viac rokov.


Pacienti by boli ochotní za takúto službu dať u všeobecného lekára pre dospelých 7,50 eura, u detského lekára 7,80 eura. Za konkrétny termín by u špecialistu zaplatili 9,70 eura a za prednostný asi 14,60 eura. Približne polovica pacientov si myslí, že v ambulancii platí rovnako aj po zrušení poplatku za prednostné vyšetrenie. Asi 30 percent respondentov sa k tomu nevie vyjadriť.

Zavedenie poplatku za prednostné vyšetrenie by podľa dvoch tretín lekárov zlepšilo disciplínu pacientov, aj preto s ním súhlasia. Ľudia by podľa nich viac dodržiavali termíny. Do prieskumu sa zapojilo asi 200 lekárov.

Lekári odhadujú, že asi 11 percent návštev je zbytočných. Vo vyššej miere to podľa nich platí u všeobecných doktorov a pediatrov. Počet takýchto návštev by podľa nich mohlo znížiť zavedenie symbolického jednoeurového poplatku. Súhlasí s tým asi polovica lekárov. Na druhej strane, však každý štvrtý lekár s týmto tvrdením "rozhodne nesúhlasí".Verejnosť vníma zavedenie takéhoto poplatku rozporuplne. Na jednej strane s tým nesúhlasí asi 37 percent opýtaných, na druhej strane s tým asi polovica súhlasí.

Prieskum na tému prednostného vyšetrenia si dalo urobiť aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré o znovuzavedení uvedeného poplatku uvažuje. Takúto možnosť by privítalo 85 percent rodičov, celkovo ju vítalo 70 percent opýtaných. Respondentov bolo celkovo 5000. Ľudia by za takúto službu boli ochotní zaplatiť štyri až päť eur.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: profimedia

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články