Zubný amalgám u detí a tehotných bude v EÚ zakázaný od roku 2018: Cieľom je znížiť riziká | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Zubný amalgám u detí a tehotných bude v EÚ zakázaný od roku 2018: Cieľom je znížiť riziká

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
08.12.2016 15:15

BRATISLAVA - Európska únia tento týždeň obmedzila používanie amalgámových plomb obsahujúcich ortuť vo svojich členských štátoch vrátane Slovenska. Ministri zdravotníctva EÚ na zasadnutí s expertmi Európskej komisie a Európskeho parlamentu rozhodli, že od polovice roku 2018 nebudú môcť zubári používať amalgámové plomby u detí, tehotných žien a kojacich matiek.


Úplný zákaz amalgámu v stomatológii by mal platiť od roku 2030. Mimovládne organizácie tento čiastočný zákaz privítali s tým, že toto rozhodnutie prispeje k znižovaniu obsahu nebezpečnej ortuti v životnom prostredí. "Slovensko má jedinečnú príležitosť znížiť zdravotné a environmentálne riziko zo zdravotných dopadov ortuti pre milióny občanov nielen na Slovensku, ale i v celej Európskej únii," uviedla Lenka Beznáková z environmentálnej organizácie Priatelia Zeme.

Zákaz ortuti používanej v amalgámoch podporujú podľa Priateľov Zeme mnohé členské štáty EU. Švédsko už amalgámové plomby s obsahom ortuti vôbec nepoužíva, v zopár percentách ich používajú Dáni, Fíni, Holanďania, Taliani, Portugalci či Estónci. Nedávno podpísal petíciu za zákaz ortuti v plombách i šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Slovensko podľa organizácie používa v 71 percentách amalgámové plomby a v 11 percentách alternatívy. Na základe cieľov Minamatského dohovoru o obmedzení používania ortuti z roku 2013 Slovenská republika prijala vo svojej Stratégii nakladania s odpadmi z ortuti opatrenie obmedziť používanie zubného amalgámu. "Do akej miery však neuvádza," konštatovala Beznáková. 

Dlhodobé pôsobenie ortuti na organizmus môže spôsobiť poruchy reprodukcie aj poškodenie nervovej sústavy vrátane mozgu. Ekológovia upozorňujú, že organické zlúčeniny ortuti sa hromadia v telách živočíchov i v životnom prostredí, kde sa dostáva predovšetkým ľudskou činnosťou – vo veľkej miere i emisiami z krematórií a ako odpad zo zubných ambulancií. Pri vyvŕtavaní amalgámových plomb hrozí nebezpečenstvo vdýchnutia ortuťových výparov nielen u pacienta, ale i u lekára a personálu. "Pre spomenuté potenciálne úniky ortuti neplatia na Slovensku žiadne zákonné opatrenia, ako sú amalgámové separátory v ambulanciách alebo špeciálne filtre na krematóriách," upozornila Beznáková. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Thinstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články