Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Encefalitída zasiahla už aj Banskú Bystricu: Na vine sú tieto výrobky

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock)

BANSKÁ BYSTRICA - Epidemický výskyt kliešťovej encefalitídy u dospelých osôb sa vyskytol aj v okrese Banská Bystrica. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenal do dnešného dňa osem prípadov.

V štyroch prípadoch bol zistený spoločný faktor prenosu nákazy, a to konzum ovčieho syra zo salaša z Banskobystrického okresu, kde bola okamžite zakázaná výroba a predaj výrobkov. Na salaši pokračuje vyšetrovanie mlieka aj oviec v spolupráci s regionálnou veterinárnou a potravinovou správou.

Ďalší štyria pacienti majú v anamnéze jedenkrát zaklieštenie a trikrát konzum rôznych salašníckych výrobkov z rôznych zdrojov. Sedem pacientov bolo hospitalizovaných, traja z nich s ťažkým klinickým priebehom ochorenia. V epidemickom vyšetrovaní sa pokračuje.

V rámci hygienicko-epidemiologickej situácie hlási banskobystrický RÚVZ aj epidémiu gastroenteritíd u šiestich dospelých osôb, ktorí konzumovali stravu v spoločnej reštaurácii v krajskom meste. Jeden pacient bol hospitalizovaný. V reštauračnom zariadení bol zabezpečený výkon štátneho zdravotného dozoru a vykonané aj potrebné epidemiologické opatrenia. 

Viac o téme: KliešťKliešťová encefalitídaBanská Bystrica
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu