°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Rezort spravodlivosti doplatí sudcom 3,75 milióna eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.02.2014 13:50

BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR bude musieť na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR doplatiť sudcom približne 3,75 milióna eur. Uviedla to hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová s tým, že ministerstvo tieto peniaze vo svojom rozpočte nemá. Požiadalo o ne Ministerstvo financií SR.


"Je to suma peňazí, s ktorou sa budeme musieť vysporiadať, či už na úkor iných výdavkov alebo nadpríjmov," povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Vie, že ministerstvo spravodlivosti v rozpočte toľko peňazí navyše nemá, avšak bude sa snažiť, aby aj rezort justície prispel zo svojej rezervy.

O tom, že znižovanie platov sudcov nie je v poriadku, rozhodlo plénum Ústavného súdu (ÚS) SR vlani v decembri. ÚS tak vyhovel skupine 35 poslancov, ktorí týmto spôsobom namietali neústavnosť zníženia platov sudcov o 15 percent.

Podľa novely zákona prijatej v decembri 2010, ktorej návrh predložil vtedajší predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS), sa znižovali platy sudcov o 15 percent pre rok 2011. Pre rok 2012 a ďalšie sa mala výška platov odvíjať od podielu schodku verejnej správy SR a od hrubého domáceho produktu. Platy sa podľa Sulíka mali po dvoch rokoch rozmraziť a následne znížiť o dvojnásobok deficitu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články