Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Najčastejšie predpisované lieky na Slovensku: Vedú liečivá na psychické choroby

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Až pätinu z 30 najčastejšie predpisovaných liekov na Slovensku tvoria lieky na ochorenia nervového systému. V poslednom štvrťroku 2013 pacienti spotrebovali 571.484 balení týchto liečiv. Ide o sedatíva, hypnotiká či prípravky, ktoré utlmujú psychiku. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva (MZ) Martina Lidinská.

"Zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že pacientov s duševnými ochoreniami u nás pribúda. Psychiatri v ambulanciách najčastejšie diagnostikujú tzv. afektívne poruchy, ktoré sa prejavujú dlhodobou emočnou reakciou organizmu na stres," spresnila hovorkyňa.

Psychické choroby boli v roku 2012 podľa údajov NCZI príčinou takmer 42.000 hospitalizácií, z toho 56,6 percenta tvorili muži a 43,4 percenta ženy. "U viac ako štvrtiny z týchto pacientov poruchy psychiky a správania zapríčinil alkohol," dodala Lidinská s tým, že väčšinu tvorili muži.

Hospitalizáciu často potrebovali aj pacienti trpiaci schizofréniou alebo bludmi. Psychické choroby sa podľa ministerstva nevyhýbajú ani deťom. Z 1328 detí do 14 rokov bolo 63 percent hospitalizovaných pre poruchy správania a emočné poruchy.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu