Solárna energia nahradí ropu: Vďaka novej technológii bude o polovicu lacnejšia! | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Solárna energia nahradí ropu: Vďaka novej technológii bude o polovicu lacnejšia!

19.11.2013 16:08

BRATISLAVA – Veda a technika chystajú nové prekvapenie. Už onedlho bude možné vyťažiť zo slnka omnoho viac energie ako doteraz. Nová technológia by mala umožniť zvýšenú produkciu, a tak dostupnejší zdroj elektrickej energie pre ľudstvo. Posledné výskumy sa zaoberajú minerálom, z ktorého by sa čoskoro mohli vyrábať solárne panely.


Celý princíp novej technológie spočíva v tom, že solárne panely vyrábané z kremíka, ktoré absorbujú slnečné lúče, budú vyrábané z nového materiálu. Nahradiť by ho mal minerál perovskit, ktorý by dokázal vyprodukovať až dvakrát toľko energie ako kremík.

Nový prvok sa ľahko vyrába a je lacný, pričom je oveľa viac efektívnejší ako kremík. Zmenou materiálu solárnych panelov by cena elektriny zo slnka mohla klesnúť až o vyše polovicu.

Minerál perovskit by mohol
Zdroj: wikimedia.com

Perovskit v kombinácii s inými prvkami môže znamenať prevrat v lacnejších a výkonnejších solárnych materiáloch. Vyššia efektivita znamená nižšie náklady na prevádzku a opäť lacnejšiu koncovú cenu.

Ceny energií sú rádovo vyššie v Európe než v Spojených štátoch. V USA totiž ďaleko viac využívajú nové možnosti bridlicovej ropy a plynu. Dostupnejšie zdroje by poskytli ekonomike toľko potrebný stimul na vystrábenie z krízy, ktorej sa stále nechce odísť.

Pásová produkcia panelov z nového materiálu bude musieť ešte počkať, na rad musia prísť najprv výskumy a testy. No budúcnosť vyzerá sľubne. Technológie by mohli zo slnka spraviť konkurencieschopný zdroj energie v porovnaní s fosílnymi palivami. Výsledkom by boli nižšie ceny elektriny pre naše obydlia.


Galéria

Minerál perovskit by mohol

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: Wikimedia.com, archív

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články