Smrť v Tatrách: Zomrel český turista (†58), jeho skupina záchranárov odmietla | Topky.sk

Streda, 24. júl 2019. Meniny má Vladimír, zajtra Jakub.

Smrť v Tatrách: Zomrel český turista (†58), jeho skupina záchranárov odmietla

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR
19.10.2013 11:36

LIPTOVSKÝ MIULÁŠ – V Západných Tatrách zahynul v piatok (18. 10.) 58-ročný český turista. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky a sneh transportovali jeho telo do ústia Žiarskej doliny až dnes dopoludnia.


Na webovej stránke o tom informovala Horská záchranná služba (HZS). Mŕtvy turista bol členom skupiny českých turistov, ktorých nezvestnosť nahlásil horským záchranárom už v piatok chatár zo Žiarskej chaty. Turisti mali schádzať z Baranca do Žiarskeho sedla a späť, na chatu sa však už nevrátili. 

 „Do terénu vyrazili dvaja profesionálni a jeden dobrovoľný záchranár HZS, približne po hodine stretli niekoľkých členov skupiny, ktorí odmietli akúkoľvek pomoc. Záchranári pokračovali po stopách v snehu, ktoré napokon z turistického chodníka viedli až do žľabu pod Smrekom, kde našli mŕtveho Čecha. Pri zostupe sa záchranári stretli s posledným chýbajúcim turistom, ktorý údajne nebohému nevládnemu kamarátovi pomáhal a snažil sa ho dostať dolu. Po niekoľkohodinovom úsilí ho zanechal na mieste a pokračoval samostatne. Ani za takýchto podmienok však nikto nepožiadal záchranárov HZS o pomoc,“ uvádza sa na stránke HZS.

Vzhľadom na zložitosť terénu, nepriechodnosť kosodreviny, nepriaznivým snehovým a poveternostným podmienkam telo nebohého českého turistu na mieste zabalili a dnes v dopoludňajších hodinách ho záchranári HZS transportovali do ústia Žiarskej doliny, kde ho odovzdali príslušníkom policajného zboru a obhliadajúcemu lekárovi.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články