Úspech vedcov zo SAV: Písali o nich v prestížnom indickom denníku! | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Úspech vedcov zo SAV: Písali o nich v prestížnom indickom denníku!

Martin Hajduch a Katarína Klubicová
Martin Hajduch a Katarína Klubicová
Zdroj: TASR
09.11.2012 08:21

BRATISLAVA - Slovenskí vedci sa objavili v prestížnom indickom denníku The Hindu. Tretí najčítanejší indický denník, ktorý vychádza od roku 1878, zverejnil článok o výskume skupiny slovenských vedcov Martina Hajducha a Kataríny Klubicovej z Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín Slovenskej akadémie vied (SAV).


Rozsiahly článok s názvom "Soybean plants at Chernobyl produce fertile seeds" sa venuje výskumu, ktorí vedci robili v Ústave genetiky a biotechnológií SAV v Nitre. Výskum bol nedávno publikovaný vo vedeckom časopise PLoS ONE, ktorý patrí medzi stovku prestížnych vedeckých časopisov vo svete. Denník The Hindu informuje, že skúmanie vplyvu rádioaktivity na rastliny v černobyľskej oblasti trvá už vyše 80 rokov a doteraz málokto túto problematiku objasnil detailne. Výskum slovenských vedcov poodhaľuje molekulárne mechanizmy prispôsobenia sa sóje podmienkam permanentne zvýšenej radiácie v černobyľskej oblasti.

Podľa autora článku skupina Martina Hajducha, ktorá robí pioniersky výskum v danej oblasti, úspešne nadväzuje na svoj predchádzajúci výskum publikovaný v roku 2009, o ktorom denník taktiež informoval. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články