Dovolenkové telefonovanie: Ako sa zmenia ceny roamingov od 1. júla! | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Dovolenkové telefonovanie: Ako sa zmenia ceny roamingov od 1. júla!

15.06.2012 00:01

BRATISLAVA – Používanie mobilu na dovolenke je pre Slovákov stále drahé. A nielen pre nich. Európsky parlament preto schválil nové pravidlá, ktoré aspoň čiastočne znižujú roamingové ceny, hoci pôvodne sa malo škrtať oveľa výraznejšie.


Európania budú od júla tohto roku pri ceste do zahraničia volať, posielať textové správy a surfovať na svojich mobilných telefónoch lacnejšie.

Maloobchodná cena za minútu hovoru zo zahraničia sa od prvého júla 2012 zníži z terajších 0,35 eura na 0,29 eura. Prijať hovor v cudzine vyjde na maximálne 0,08 eura oproti súčasným 0,11 eura a SMS správa zlacnie od júla tohto roku z 0,11 eura na 0,09 eura. EÚ začne prvýkrát regulovať aj ceny za internet v mobile, keď cena za jeden megabajt (MB) dát presurfovaných v zahraničí nebude môcť prekročiť 0,70 eura.

Dovolenkové telefonovanie: Ako sa
Zdroj: TASR

Cena za mobilný internet neraz spôsobila šokové stavy pri čítaní podrobneého výpisu faktúry. Po novom budú prichádzať včasné upozornenia, už počas pobytu v zahraničí dokonca aj v krajinách mimo EÚ. Od júla by tak mala prísť automatická hláška ak sa poplatky za využité roamingové služby priblížia v danom mesiaci k sume 50 eur bez DPH. Ale pozor, netreba sa na to spoliehať, pretože služba bude poskytovaná len za predpokladu, že s ňou bude zahraničná sieť kompatibilná.

V snahe priblížiť roamingové ceny tým národným, zakomponoval parlament a komisia do nových pravidiel aj viacero štrukturálnych zmien. Od prvého júla tohto roku tak budú môcť virtuálni operátori, ktorí nemajú postavené vlastné siete, využívať siete ostatných operátorov za regulované veľkoobchodné ceny. Takto chce  Brusel zvýšiť konkurenciu medzi spoločnosťami, keďže virtuálni operátori už budú môcť zákazníkom poskytovať aj roamingové služby.

Dovolenkové telefonovanie: Ako sa
Zdroj: SITA

 

Sú to práve virtuálni operátori, ktorí tlačia ceny smerom dolu. Aj po roamingovej dohode netreba zabúdať, že v niektorých destináciách môže byť výhodnejšie si kúpiť lokálnu predplatenú kartu. Veď napríklad v Rakúsku vychádza jedna SMS-ka niekoľkonásobne lacnejšie, než v okolitých krajinách. A to bez akýchkoľvek zmlúv a viazanosti. Podobne je to aj s telefonovaním a mobilným internetom. Konkrétne za 12,9 eura dostanete u virtuálneho operátora v Rakúsku 1000 minút hovorov, 1000 SMSiek, a 1Giga na prenos dát. Preto ak ste závislí na sociálnej sieti a nevydržíte abstinovať ani počas dovolenky, v zahraničí vám dokážu poskytnúť mobilné dátové služby aj tamojší operátori, čo môže byť stále lacnejšie ako nové roamingové ceny.

Brusel chce v znižovaní cien roamigu pokračovať aj nasledujúcich rokoch, pričom v 2014 by mala cena za minútu hovoru zo zahraničia klesnúť na 0,19 eura, minúta prijatého hovoru bude stáť maximálne 0,05 eura, SMS správa 0,06 eura a megabajt dát 0,20 eura.

 Ako sa zmenia cenové stropy roamingu
   Dnes Od 1. 7.
2012
Od 1. 7.
2013
Od 1. 7.
2014
 Dáta 
 (€ za megabajt)
 -   0,70   0,45   0,20 
 Odchádzajúce
 hovory (€ za min.)
 0,35   0,29   0,24   0,19 
 Prichádzajúce
 hovory (€ za min.)
 0,11   0,08   0,07   0,05 
 SMS  
 (€ za SMS)
 0,11   0,09   0,08   0,06 

"Parlamentu sa podarilo presadiť nižšie ceny za roamingové hovory a dátový roaming. Navyše, od júla 2014 si budú môcť zákazníci vybrať iného poskytovateľa roamingových služieb, než je ich národný operátor. Nové pravidlá tiež napomôžu otvoreniu trhu pre nových záujemcov, a tak zvýšia konkurenciu," uviedla parlamentná spravodajkyňa návrhu, poslankyňa Angelika Niebler z Európskej ľudovej strany (EPP).

O dva roky si teda budeme môcť vybrať samostatný roamingový program od iného operátora, než u ktorého sme zaviazaní, pričom táto zmena bude bezplatná a zostane nám aj doterajšie telefónne číslo. Náš domáci operátor bude povinný o tejto možnosti vopred informovať.

Nové pravidlá musí ešte schváliť Rada EÚ, zložená z ministrov členských štátov. Následne budú priamo záväzné pre všetky členské štáty. Európska komisia zhodnotí fungovanie nových pravidiel do 30. júna 2016.
 


  
Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: SITA; lad
FOTO: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články