Štvrtok18. júl 2024, meniny má Kamila, zajtra Šarlota, Dušana

Kožený tvrdí, že Široký spreneveril časť majetku Harvardu

Viktor Kožený Zobraziť galériu (2)
Viktor Kožený

BRATISLAVA - Zakladateľ Harvardských investičných fondov Viktor Kožený, ktorý je v súčasnosti vo väzbe na Bahamách, údajne v písomnom vyhlásení obvinil slovenského podnikateľa a predsedu Slovenského zväzu ľadového hokeja Juraja Širokého, že spreneveril veľkú časť majetku Harvardských fondov. O liste informujú viaceré české internetové portály s odvolaním na agentúru ČTK.

V Koženého liste, ktorý poskytli agentúre jeho právni zástupcovia, sa ďalej tvrdí, že Široký prepral a rozkradol veľkú časť harvardského majetku, prevyšujúcu 100 miliónov amerických dolárov. Časť z tohto peňažného toku sa mala podľa Koženého použiť na podplácanie českých aj slovenských politikov.

Prípadom tunelovania Harvardských fondov sa okrem českých orgánov, ktoré stíhajú Koženého za spreneveru majetku za 14 miliárd českých korún, zaoberajú aj slovenskí policajti. Na Slovensku vyšetrujú prevod desiatok miliónov dolárov na spoločnosť Druhá strategická. V jej vedení je podľa výpisu z obchodného registra aj Juraj Široký.

Policajti z Úradu boja proti korupcii v SR začali trestné stíhanie za podvod. Obvinený zatiaľ nie je nikto. "V rámci vyšetrovania polícia preverí všetky informácie a skutočnosti, ktoré s prípadom súvisia. List Viktora Koženého zatiaľ slovenská polícia k dispozícii nemá," povedal pre agentúru SITA hovorca policajného prezídia Martin Korch.

Juraj Široký na medializovanie kauzy reagoval 12. júna prostredníctvom svojich právnych zástupcov. Akékoľvek obvinenia z tunelovania dôrazne odmietol. Rovnako odmieta spájanie svojho mena s menom V. Koženého. "Juraj Široký v českých ani slovenských Harvardských fondoch nikdy nevykonával nezákonnú činnosť, ktorá by poškodzovala drobných akcionárov," uvádzalo sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol advokát Pavel Hagyari.

Podľa neho zmluvné vzťahy Harvardských fondov v Českej republike a firiem, v ktorých vystupuje Juraj Široký, boli niekoľkokrát preverované príslušnými orgánmi, pričom voči osobe Juraja Širokého nebolo preukázané ani len podozrenie zo spáchania akéhokoľvek trestného činu, resp. podozrenie z porušenia zákona či neetického konania. Harvardské fondy boli v prvej vlne kupónovej privatizácie najväčším fondom. Sľubovali návrat 10-násobku vložených peňazí.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu