Nedeľa28. apríl 2024, meniny má Jarmila, zajtra Leo, Lea

Sprievodca pre zdravý život ženy

Obal knihy Domáci lekár pre ženy
Obal knihy Domáci lekár pre ženy (Zdroj: ipark)

Zdravé stravovanie, očistné kúry, zlepšenie činnosti mozgu, kamene v obličkách, kŕčové žily... to je len pár kapitol v novinke Domáci lekár pre ženy. Známa poľská lekárka a liečiteľka tentoraz pozýva do svojej ordinácie zdravia všetky dámy. Analyzuje typické ženské choroby a ich príčiny, poskytuje osvedčené metódy liečby, ale predovšetkým sa zameriava na prevenciu ochorení.

Autorka Jadwiga Górnicka je popredná poľská odborníčka a popularizátorka vedomostí o prírodnej medicíne a potrebe života v harmónii s prírodou. Počas svojej praxe vyliečila prírodnými metódami tisícky pacientov – a boli medzi nimi aj takí, ktorých ťažkosti sa považovali za nevyliečiteľné.

V novinke Domáci lekár pre ženy vysvetľuje ženám, ako sa správne stravovať, ako často a aké preventívne vyšetrenia treba absolvovať a, samozrejme, ako sa starať o svoju krásu. Táto kniha je výborná voľba pre každú modernú ženu bez rozdielu veku, ktorá dbá o seba a chce zostať zdravá!

V knihe Domáci lekár pre ženy okrem iného nájdete:
- ako fungujú flavonoidy, ktoré sú receptom na mladosť?
- chelácia – spôsob vyčistenia krvi od usadenín
- nádory: metóda Rudolfa Breussa
- čo pomáha pri bolestiach hlavy a migréne
- ako lieči cysty a nádory prsníkov?
- ako vzniká halux a ako ho liečiť?
- ako zatočiť s nadmerným potením, či mykózou?

V knihe nájdete aj časť Krása a starostlivosť – prehľadne rozdelenú na vlasy (padanie vlasov, lupiny, recept na silné vlasy), koža (suchá, drsná koža, bradavice, pehy, celulitída, masky), unavené oči alebo nohy (pohodlná obuv, masáž nôh, či kurie oká a otlaky).

Prospešná zelenina a ovocie
Zelenina je cenným zdrojom vitamínov a vlákniny, ale predovšetkým poskytuje minerály a stopové prvky: vápnik – potrebný na stavbu kostry, zubov a krvnej plazmy, draslík – regulujúci hospodárenie s vodou, potrebný na regeneráciu tkanív, horčík – potrebný na viac ako 300 biochemických reakcií prebiehajúcich v našom tele a stavebná jednotka mozgu, krvi, kostí a mnohých ďalších tkanív.

Hoci naše telo pripomína Mendelejevovu tabuľku, niektorých prvkov je viac, iných menej. Označujeme ich preto ako makroprvky alebo mikroprvky (stopové prvky). Základné prvky, čiže vápnik, draslík, horčík, sodík a železo, neutralizujú kyseliny, ktoré sa vytvárajú v procese trávenia. Vznikajú neutrálne látky, ktoré sa vylučujú stolicou, močom a potom. Nedostatok všetkých týchto biologických elementov najčastejšie dopĺňame zásaditým sodíkom, čiže radi solíme, i keď nadbytok soli vedie k iným ochoreniam, napríklad ochoreniam obličiek alebo vysokému krvnému tlaku. Je vhodné, aby zelenina a ovocie v surovom i varenom stave tvorili približne 60 % denného príjmu potravy, čím sa zabezpečí rovnováha kyselín a zásad v organizme a jeho správne fungovanie.

Surová zelenina je pre telo cennejšia, keďže pri tepelnej úprave 30 – 60 % biogénnych prvkov obsiahnutých v rastline prejde do odvaru, ktorý najčastejšie zbytočne vylejeme. Zvyšné enzýmy, vitamíny a minerály pri varení pozmenia štruktúru a strácajú účinnosť. Tieto nenahraditeľné látky však umožňujú alebo urýchľujú priebeh rôznych biochemických reakcií, ktoré každú minútu života prebiehajú v tele. Hoci ich množstvá meriame v miligramoch alebo nanogramoch, ich nedostatok spôsobuje ťažké poruchy.

Ak organizmus prirovnáme k peci, v ktorej spaľujeme tuky, sacharidy a bielkoviny, vitamíny a minerály plnia funkciu zapaľovača, bez ktorého polienka len tlejú. Nezabúdajme, že ich najlepším zdrojom sú čerstvé produkty, napríklad surová zelenina a ovocie, a nie dnes také módne tabletky. Nedostatok vitamínov a stopových prvkov sa pozoruje najmä u ľudí, ktorí ich nedokážu vstrebať z potravy z dôvodu zlého dýchania. Práve tento deficit niekedy vyvoláva nadmernú, ba priam chorobnú chuť na sladké, čo vedie k obezite, cukrovke, ateroskleróze a mnohým ďalším chorobám.

Málokto vie, že bohatým zdrojom minerálnych solí sú aj bylinky. Ako preukázal výskum významného špecialistu prof. J. Muszyńského z predvojnového obdobia, v zelených častiach rastlín sa ich nachádza viac ako v mäse alebo vajciach.

Ak budeme 2 až 3-krát denne piť odvar z 10 g čerstvých bylín, telu dodáme 1 – 2 g minerálnych solí. V lete, kedy máme bylinky v záhrade, je vhodné uvariť si z nich čaj alebo pripraviť odvar a vypiť. Ešte cennejšie sú čerstvé byliny v surovom stave, napríklad nadrobno nasekané listy skorocelu, žihľavy či púpavy, pridané do šalátov z varenej zeleniny.

Viac sa dočítate v novinke Domáci lekár pre ženy.

Kniha Domáci lekár pre ženy sa nachádza v ponuke internetového obchodu iPark.sk. Osobný odber po celej SR zdarma>>

Viac o téme: Kniha Domáci lekár pre ženy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu