Galko: Novela zákona o potravinách je haraburda | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Galko: Novela zákona o potravinách je haraburda

 Ľubomír Galko
Ľubomír Galko
17.12.2012 16:19

BRATISLAVA - Neprimeraná moc, ktorú kontrolórom dáva návrh novely zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja (MPRV) SR, bude iba ďalším zdrojom korupcie.


Vo svojom pondelkovom vystúpení v parlamentnej rozprave to vyhlásil podpredseda strany SaS Ľubomír Galko. Ten zastáva názor, že pokiaľ inšpektor nebude musieť dokázať škodlivosť potraviny určenej na likvidáciu, môže svoje postavenie zneužiť na vydieranie obchodníkov. Ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi vyčítal to, že vysoké pokuty, ktoré sa môžu vyšplhať až k sume piatich miliónov eur, budú likvidovať malých živnostníkov, čo len nahrá do kariet veľkým hráčom. Celý návrh novely označil Galko za "haraburdu".

Galkovi sa nepáči, že intervaly pokút, ktoré stanovuje novela, sú príliš široké, a preto bude stanovenie sankcie na svojvôli kontrolóra. Limity, ktoré stanovuje súčasná legislatíva, sú podľa Galka dostačujúce, pretože aj doteraz sa horné sadzby udeľovali iba minimálne. S Galkom súhlasil aj podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Myslí si, že štát z udelených pokút neuvidí takmer nič, pretože právnici veľkých reťazcov dokážu správne konania odďaľovať aj o niekoľko rokov. Zároveň dodal, že slabé ohodnotenie potravinových inšpektorov ich môže motivovať k prijímaniu úplatkov, aby neudeľovali vysoké pokuty.

Ministra Jahnátka sa v búrlivej diskusii zastal jeho stranícky kolega Marian Záhumenský (Smer-SD). V prospech návrhu argumentoval katastrofálnym stavom potravinárskych produktov na pultoch obchodov. Slovensko sa podľa neho pre slabú legislatívu stalo smetiskom potravín. Galkovi zároveň adresoval otázku, či sa snaží zastávať priekupníkov a nepoctivých predajcov.

Zastal sa aj poctivých kontrolórov, ktorí podľa neho svoju prácu vykonávajú spoľahlivo aj napriek nízkym platom. "Kde je tá hranica platu, ktorý zaručí, že človek nebude skorumpovaný," pýta sa Záhumenský. Minister Jahnátek na Galkove tvrdenia reagoval tým, že "haraburdou" je strana SaS. "Pre Slovensko urobila jedinú dobrú vec, že sa odpálila z vlády," uviedol Jahnátek.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články