Denzel Washington požil, pilotoval a teraz lieta v problémoch! | Topky.sk

Utorok, 24. september 2019. Meniny má Ľuboš, Ľubor, zajtra Vladislav.

Denzel Washington požil, pilotoval a teraz lieta v problémoch!

Denzel Washington vo filme Let
Denzel Washington vo filme Let
Zdroj: Bontonfilm
18.02.2013 08:00

BRATISLAVA - Manévrom za hranicou ľudského chápania zachránil lietadlo plné cestujúcich. Napriek tomu sa nestal hrdinom, ale štvancom.


Našťastie iba v dráme Let oscarového režiséra Roberta Zemeckisa. Tá rieši veľmi zajímavú dilemu: Čo spraviť s kapitánom lietadla, ktorý síce ľudsky zlyhal a už nikdy by si nemal sadnúť do pilotnej kabíny, ale práve vďaka tomuto zlyhaniu sa odhodlal na akciu, ktorá pripomína zázrak? Oscarový režisér Forresta Gumpa a Stroskotanca natočil jeden z najprovokatívnejších filmov roka.


Neuveriteľnému príbehu dominuje Denzel Washington v role, ktorá ho pasovala medzi favoritov oscarového boja za rok 2012.

Kapitán Whip Whitaker (Washington) je ostrieľaný pilot, ktorému ani najprudšia turbulencia  nestojí ani len za zvýšenie hlasu či adrenalínu v krvi. Keď behom rutinného letu ním pilotované dopravné lietadlo vletí do mohutnej búrky, chladnokrvne ho vyvedie do bezpečia, za čo si vyslúži potlesk 96 cestujúcich a šiestich členov posádky. Radosť je predčasná, lietadlu postupne začnú vynechávať funkcie, je čím ďalej neovládateľnejšie a Whip sa odhodlá na šialený čin – otočí ho hore nohami, čo ho má dlhšie udržať vo vzduchu, a medzičasom sa pokúsi nájsť čo najvhodnejšie miesto na pristátie. Pred rovným pásom lúky ho znova otočí a v dvestokilometrovej rýchlosti dosadne na zem. Ako zázrakom prežije 96 ľudí. Keď sa Whip neskôr prebudí v nemocnici, dozvie sa, že sa stal národným hrdinom. Zbožňovanie má však krátke trvanie - len do chvíle, než padne kľúčová otázka: Čo robil kapitán pred osudným letom? V tej chvíli pre neho začína nový boj. Boj, ktorý napokon bude ťažší než ten, ktorý zviedol so živlami a neovládateľným lietadlom.

Režisér Robert Zemeckis sa po období experimentovania s digitálnymi trikmi s filmom Let vracia k hraným snímkam. „Pre mňa bola táto látka jasnou voľbou. Mám rád figúry s komplexnými hrdinami, ktorí nie sú čierni alebo bieli, ale majú všetky možné odtiene. Každá postava v tomto filme má svoje tienisté stránky a to dáva filmu veľkú dynamiku,“ vraví režisér, ktorý je sám amatérskym pilotom, takže si vedel predstaviť, čo jeho hrdina v pilotnej kabíne prežíval.

Let v kinách od 21. februára

-reklamná správa-


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: PR článok
FOTO: Bontonfilm;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články