Pondelok, 27. jún 2022. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Mávate často nočné mory: Pozor, môže to byť predzvesť veľmi vážneho ochorenia

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

LONDÝN - Opakujúce sa nočné mory môžu byť podľa štúdie výskumníkov z Birminghamskej univerzity raným varovným signálom rozvíjajúcej sa Parkinsonovej choroby. Toto neurologické ochorenie bývalo so zlými snami spájané už skôr, odborníci z Birminghamu sa ale teraz domnievajú, že by pravidelné nočné mory mohli byť priamo symptómom rozvíjajúcej sa choroby.


"Aj keď musíme vykonať ďalší výskum v tejto oblasti, zistenia ohľadom významu zlých snov a nočných môr by mohli naznačovať, že jedinci, ktorým sa vo vyššom veku bez zjavného spúšťača začnú meniť sny, by mali vyhľadať lekársku pomoc," uviedol podľa televízie Sky News spoluautor štúdie Abidemi Otaku.

Parkinsonova choroba je ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje nechcené alebo nekontrolovateľné pohyby, ako sú tras, stuhnutosť a problémy s rovnováhou a koordináciou. Príznaky sa obvykle rozvíjajú postupne a časom sa zhoršujú. S postupujúcim ochorením môžu mať ľudia problémy s chôdzou a rečou.

Štúdia publikovaná na webe eClinicalMedicine sa opierala o dáta 3 818 mužov starších ako 67 rokov zapojených do americkej štúdie osteoporotických zlomenín. Žiadny z týchto mužov na začiatku štúdie Parkinsonovu chorobu nemal. Ľudia, ktorí uviedli, že mali znepokojujúce sny aspoň raz týždenne, boli po ukončení štúdie sledovaní, aby sa zistilo, či je u nich väčšia pravdepodobnosť rozvinutia Parkinsonovej choroby. Počas sedemročného sledovania bolo diagnostikovaných 91 prípadov, väčšina v prvých piatich rokoch výskumu. Výskumníci zistili, že u ľudí, ktorí mali v prvých piatich rokoch pravidelne nočné mory, bola viac ako trikrát vyššia pravdepodobnosť rozvinutia Parkinsonovej choroby.

Mávate často nočné mory:
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

Výskumníci teraz plánujú využiť elektroencefalografiu (EEG), ktorá zaznamenáva mozgovú aktivitu, na to, aby preskúmali biologické dôvody zmien snov. Zároveň chcú výskum rozšíriť, aby do neho boli zapojené aj ženy a ľudia s rôznou anamnézou, vrátane tých s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba. Odborníci dúfajú, že výskum prvých známok rozvíjajúceho sa ochorenia pomôže zlepšiť liečbu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články